A hüvelygomba (vulvovaginalis candidiasis) a hüvely gombás fertőzése.
Az egészséges női szervezet intim területén a kórokozók szaporodását a hüvelyflóra bonyolult egyensúlyi rendszere gátolja. Sokszor azonban olyan hétköznapi tényezők, mint a szénhidrátban gazdag táplálkozás, antibiotikumos kezelés, vagy éppen a túlzásba vitt intimhigiénia megbonthatja a rendszer egyensúlyát, és bizonyos baktériumok, gombák túlszaporodásával különféle elváltozások mehetnek végbe.
Herpesz a nemi szerveken |
|
Például a [tejsavbaktérium]?ok - [laktobacilus]?ok - amelyek természetes módon jelen vannak a hüvelyben, a szénhidrátokat [tejsav]?vá lebontva savas környezetet hoznak létre, ezzel megakadályozzák a candida albicans nevű sarjadzógomba (és alfajai) elszaporodását. Ha a hüvelyben külső vagy belső okok miatt a tejsavbaktériumok száma csökken, ezzel egyúttal a savasság is csökkeni kezd, így elkezdenek szaporodni a sarjadzógombák. A növekvő sarjadzógomba-populáció irritálja a [vagina]? belső falát, és ez égető érzést, viszketést a nagyajkakon illetve a hüvelynyílás körül, akár közösülési fájdalmat és nehézséget is okozhat.
Mivel a húgycsőnyílás az érintett terület közelében van, ezért gyakran hólyaghurut is kialakulhat, ekkor vizelési panaszok is jelentkeznek, mint gyakoribb vizelési inger, fájdalmas vizelés. A viszketés, érzékenység egyeseknél akár a végbélre, combtőre is átterjedhet. Fehér folyás alakulhat ki, amely hasonló a túróhoz, és kellemetlen szagot áraszt. Ebben az esetben beszélünk hüvelygombáról, azaz a hüvely gombás fertőzéséről.
A nők nagy része találkozik ezen tünetek enyhébb vagy súlyosabb formájával, rengeteg okból borulhat fel a hüvelyflóra egyensúlyi rendszere, ezen kívül szexuális úton is terjedhet. Fokozottan veszélyeztetettek, akik:
- lisztérzékenyek, vagy más életfajtákra allergiásak
- immunrendszer átmeneti vagy tartós gyengeségét okozó betegségük van
- nem megfelelően táplálkoznak (minőségi éhezés), fogyókúráznak
- antibiotikumos kezelés alatt állnak
- feszültséggel, stresszel teli életet élnek
- fogamzásgátlót, hormonkészítményt, szteroidot szednek
- cukorbetegek
- egyszerű szénhidrátban (édesség, liszt, keményítő,) gazdag ételeket fogyasztanak
- babát várnak
- havi ciklusuk folyamán magas hormonszint változást élnek át
- nem fordítanak megfelelő figyelmet az intimhigiéniára
A hüvelyi gombás fertőzés első kialakulásakor, illetve a tünetek visszatérő, gyakori jelentkezésekor érdemes orvoshoz fordulni, hogy szakember tárja fel az okokat és javasolja a kezelést. A hüvelygomba a megfelelő kezelés ellenére is kiújulhat, ha jelen vannak a kiváltó tényezők (a fertőző gomba, illetve a női szervezet fogékonysága). Az idültté váló gombás hüvelygyulladás a folyamatosan jelenlévő kellemetlen tüneteken túl vizelési panaszokhoz és meddőség kialakulásához is vezethet, ezért a kezelés fontos. Vigyázni kell a különféle elterjedt "csodaszerekkel" vagy "házi praktikákkal", hiszen a kiváltó okok egyénenként változnak.
A hüvelygomba kezelése
- helyi kezeléssel - gombaellenes hatóanyagú hüvelykúppal, esetleg kiegészítve a környékére alkalmazott gombaellenes krémmel vagy kenőccsel
- szisztémás (belső alkalmazású, orális) kezelésel - gombaellenes hatóanyagú tabletta vagy kapszula formájában. Ez különösen fontos visszatérő fertőzés esetén. Egyes visszatérő esetekben a szexuális partner kezelése is szükségessé válhat.