Idült horghurut akkor áll fenn, ha két egymást követő év legalább három hónapjának csaknem minden napján köhög és és hörgőváladékot ürít a beteg. A köpet csak nyálkából áll, de genny is előfordulhat benne, ha a légutak baktériumokkal fertőződtek.
Ha valaki hosszú időn át ingerlő hatású anyagot lélegez be, idült hörghurut származhat belőle. E [betegség]? leggyakoribb oka a dohányzás, de az is előidézheti, ha a [levegő]?ben sok a por, izgató hatású [gáz]? és egyébb [szennyeződés]? van. Az idült hörghurut korai szakaszában (egyszerű idült hörghurut esetén) nem a légúti gyulladás, hanem a hörgők nyálkahártyája és a hörgőfalban levő mirigyek által kiválasztott [nyálka]? okozza a panaszokat.
A fehéres vagy víztiszta nyálka köhögésre ingerel. Ehhez gyakran bakteriális fertőzés és gyulladás társul, s ilyenkor már sárgás vagy zöldes váladékot köhög fel a páciens, amely nyálka és genny keveréke (ez a nyálkás-gennyes hörghurutra jellemző).
Vannak emberek, akik folyamatosan lélegeznek be izgató hatású anyagokat, ezért a kis légutaik is megbetegszenek. Ez előmozdítja a gyulladás terjedését és a kis hörgők falának hegesedését. Emiatt a légutak szűkülnek, s ez korlátozza a levegő áramlását (ilyenkor idült elzáródásos hörghurut áll fenn). A betegnek ezért egyre fokozódik a [légszomj[a. Az idült hörghurutot okozó ingerlő hatású anyagok rendszerint a tüdőhólyagocskákat is károsítják és tönkreteszik, s ez Đtüdőtágulás[ra vezet, amelyben tovább fokozódik a légzési nehézség. Ha az idült hörgurut és a tüdőtágulás asztmával társul, asztmás hörghurutban szenved a beteg.
Az említett idült légúti betegségeket [szívelégtelenség]? kialakulása is súlyosbíthatja. Ezek együtt teljes munkaképtelenséghez vezethetnek.
Minthogy a kis légutak és a tüdő károsodását nehéz vagy nem is lehet megszüntetni, ahhoz, hogy ne váljon súlyossá a betegség, abba kell hagyni a dohányzást, de el kell kerülni a légutakat izgató egyéb anyagok belélegzését is. Az idült hörghurut korai szakaszában teljesen elmúlhatnak a panaszok, ha a páciens felhagy a dohányzással. A későbbi szakaszokban azonban már antibiotikumokkal, [gyulladásgátló]? és hörgőtágító gyógyszerekkel kell kezelni a beteget, akinek többletoxigén belélegzésére is szüksége van.