latin: dermatitis (dermatitisz) = bőrgyulladás
A bőrgyulladást valamilyen külvilágból származó anyaggal való érintkezés, vagy valamilyen allergén hatású anyag elfogyasztása válthatja ki. A toxikus irritatív dermatitiszről akkor beszélünk, amikor valamilyen anyag – kémiai anyagok, kozmetikumok – érintkezve a bőrrel akut gyulladást váltanak ki.
Tünetei:
A bőr kivörösödik, vörös foltok jelennek meg, melyek meleg tapintatúak, duzzadtak, súlyos esetben hólyagok alakulnak ki, amelyek váladékkal telítődnek, majd leszáradnak és lehámlanak – közben erősen égő, viszkető érzés kíséri.
Fontos a kiváltó anyag azonosításának felderítése, mert a többszöri ismétlődés krónikus bőrgyulladáshoz vezet. Ugyanilyen tüneteket produkálhatnak az allergiás eredetű kontakt dermatitiszek is, amelyet nem csak külső anyaggal való érintkezés, hanem valamilyen élelmiszer, gyógyszer stb. is okozhat. Az allergiás okra visszavezethető bőrgyulladás tünetei gyakran nem azonnal lépnek fel, hanem néhány nap múlva, ezért is nehéz a kiváltó allergén azonosítása.
Kezelése:
Gyulladáscsökkentő helyi kezeléssel, borogatással enyhíthetők a panaszok. Az antihisztaminokkal jól csökkenthető a viszketés (pl. Zyrtec., Claritine). Súlyosabb gyulladás esetén alkalmaznak helyileg helyi szteroid tartalmú krémeket (pl. Elocom vagy Locoid). Szisztémás kortikoszteroid kezelés csak nagyon súlyos esetben javallott, de ezt is csak azután, ha már azonosították a kiváltó okot.