latin: otitis media (otitisz média)
Elsősorban gyermekek körében gyakori, 12 éves kor alatt az egyik leggyakoribb betegség. Megkülönböztetjük a gennyes, bakteriális fertőzés által okozott és a savós középfülgyulladást.
A fülkürtön keresztül történik általában a fertőzés, felső légúti hurut megjelenése után. A leggyakoribb kórokozók a sztreptokokkusz és a hemofilusz.
A savós otitis hátterében általában a fülkürt ventillációs zavara áll, arcüreg-gyulladás vagy a garatmandula megnagyobbodása által.
Tünetei:
Csecsemők, kisebb gyerekek a fülükhöz kapkodnak, sírnak. A fül környéke fájdalmas, a fülkagyló nyomásérzékeny. A dobhártya megvastagodott, elődomborodik, gyakran fülfolyás jelentkezik, mely lehet hígabb vagy sűrűbb, gennyes. Hőemelkedés, láz kísérheti. A hallás romlik, a súgott beszéd hallásának mértékével vizsgálható.
Kezelés:
Antibiotikum adandó, lehetőleg célzottan, a kórokozó fajtájától függően. A dobhártyán kis metszést ejtve a felgyülemlett gyulladásos váladék lebocsátható. A garatmandula megnagyobbodás műtéti úton eltávolítható. Meleg só is gyógyítja.
Megelőzhető a helyes orrfúvási technika elsajátításával, kisgyermekeken orrszívással, valamint a nyálkahártya duzzanatát lelohasztó [szerr]?el. Mindezen módszerek segítségével a fülkürt levegőzése biztosítható és a baktériumok által okozott fertőzés kialakulásának esélye csökkenhet.