A sztreptokokkusz (latinul streptoccocus) baktériumnak sok fajtája létezik, mindegyik csoport jellemző fertőzést és tüneteket okoz. Számtalan típusa él a testben vagy annak felszínén anélkül, hogy betegséget okozna. Néha viszont egészséges embereken is találhatók betegséget okozó sztreptokokkuszok, ezért egy laboratóriumi vizsgálat során nehéz eldönteni, hogy a tüneteket melyik sztreptokokkusz is okozta.
A sztreptokokkuszok jellemzően a torokban és a bőrön keltenek fertőzést, de előfordulhat a szervezetben más helyen is, különösen a szívben (endokarditisz). Ami a bőr fertőzéseit illeti, ide tartozik a cellulitisz, az orbánc, az ótvar és a nekrotizáló izomhüvely-gyulladás (faszcitisz nekrotizánsz).
A sztreptokokkusz-okozta torokgyulladás (tonzillitisz follikulárisz) a leggyakoribb sztreptokokkusz-fertőzés. A panaszok hirtelen kezdődnek torokfájdalommal, olykor hidegrázással, lázzal, fejfájással, hányingerrel, hányással, szapora szívveréssel és általános elesettség-érzéssel. A torok haragosvörös, a mandulák megnagyobbodnak, a nyaki [nyirokcsomó]?k is nagyobbak és érzékenyek lehetnek.
Antibiotikumok a panaszok fennállásának idejét megrövidítik, és segítenek a súlyos szövődmények (pl. a reumás láz) kivédésében. Ugyancsak segítenek megelőzni, hogy az infekció a középfülre, az arcüregekre, valamint a csecsnyúlványra, vagy éppen más személyekre terjedjen. Az antibiotikum kezelést a tünetek jelentkezését követően azonnal megkezdik, legtöbbször penicillinnel.