A periódus rendszer egyik kémiai eleme
Vegyjele: Cr
Rendszáma: 24
Ezüstfehér, jól fényezhető, magas olvadáspontú, kemény fém.
A neve az ógörög chroma szóból ered, ami szín, színest jelent, mivel a króm vegyületei különböző színűek (narancssárga, zöld, kék, ibolya…).
A legfontosabb ásványa a krómvaskő vagy kromit (FeO•Cr2O3). A világ kromit termelésének nagy része Dél-Afrikából származik, de fontos termelők még: Kazahsztán, India, Oroszország és Törökország. Más ásványa a vörös ólomérc (krokoit) (PbCrO4) és elég ritkán előfordul elemi állapotban is.
A természetben előforduló ásványokból előbb az oxidját állítják elő, és ebből aluminotermiás eljárással állítják elő a krómot. Az oxid redukálható még szilíciummal vagy kalciummal.
A króm számos életfolyamatunkban létfontosságú szerepet tölt be. Azt is mondhatjuk, hogy a króm egy szénhidrátfaló elem.
A krómot szervezetünk a lépben, májban, vesében tárolja. A túl sok egyszerű szénhidrát, finomított ételek csökkenthetik a krómfelvételt és növelhetik a leadást. Az öregedéssel párhuzamosan, valamint aktív sportolást követően a króm mennyisége csökken a szervezetben. A krómhiány megromlott cukorháztartáshoz (cukorérzékenység, elhízás), cukorbetegséghez, magas koleszterinszinthez és szívbetegséghez vezethet. Ezen felül a króm hiánya csökkenti a teljesítőképességet, fizikai és mentális kimerültséget okozhat.
A króm jótékony tulajdonságai:
- A króm serkenti a cukoranyagcserét és kiegyenlíti a szervezet vércukorháztartását.
- Elősegíti bizonyos aminosavak beáramlását az agyi vérkörbe, így mérsékeli az étvágyat és az éhségérzetet.
- Javítja a sejtek oxigénellátását és anyagcseréjét, így segíti a szervezet regenerálódását és növeli annak teherbírását, teljesítőképességét, valamint lassítja az öregedési folyamatot.
- Fokozza az izomerőt és az állóképességet - az izomszövetből segít eltávolítani a zsírokat - szálkásít.
- Megakadályozza és csökkenti a magas vérnyomást.
- Segít a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében.
Mennyi szükséges belőle?
A króm felszívódása nagyon rossz: a nem szerves króm alig, 0,5-0,7 %-ban, a szerves kötésben lévő króm ennél csak egy kicsivel jobban szívódik fel.
Miben található meg?
A króm legjobb forrása a teljes kiőrlésű gabona, illetve a korpa, a hüvelyesek, a hús, a máj és a sajt.