A máj hasüregben, a rekesz alatt, a jobb oldalon az alsó bordák vonalában helyezkedik el.
Milyen funkciója van?
A májban termelődnek különböző fehérjék, itt választódik ki az epe, feldolgozza, kiválasztja a zsírokat, szénhidrátokat, fehérjéket. Elvégzi a szervezet méregtelenítését.
A máj működése, működésének hibái, következményei:
A szénhidrát-anyagcserével a máj egyensúlyban tartja szervezetünk vércukorháztartását.
Ha rosszul működik az ammónia-anyagcsere, felszökik a vérben az ammóniaszint, melynek következménye agyi működési zavar is lehet. Ennek mértéke arányos a vér ammónia-telítettségével.
A máj fehérje-anyagcseréjének zavara a vérben levő albuminszint csökkenése. A szervezet ezt a fehérjeszintézis-csökkenést visszafogott lebontással próbálja kompenzálni. A májban termelődik a véralvadási faktorok nagy része is. Ezek szintje, illetve aktivitása májbetegségben alacsonyabb lehet. Ezen faktorok egy részét K-vitamin függő véralvadási faktoroknak nevezzük, mivel normális tevékenységük a bélből történő zsírfelszívódástól is függ, lévén a K-vitamin zsírban oldódó vitamin.
A máj számos, szervezetben képződött anyag, hormon és gyógyszer, szervezetbe került különböző ágensek metabolizmusában játszik kiemelkedő szerepet. A különböző vegyületek reaktív csoportjait a máj kémiailag átalakítja, ezáltal nagy részüket inaktiválja, de kisebb részüket aktiválhatja is.
A máj által normális körülmények között felvett zsírsavak a diétából és a zsírszövetekből származnak. Bizonyos zsírsavak szintetizálódnak a májban. Ha a zsírszövetből a szacharóz metabolizációja nő (például alkohol fogyasztása esetén) a májban trigliceridek halmozódnak fel, zsírmáj alakul ki. Ez a lipidanyagcsere zavara.
A májsejtek részt vesznek különböző alapanyagok előállításában, enzimeket termelnek. A májnak méregtelenítő működése van, kiválasztja a salakanyagokat, mérgeket, és újabb anyagokat állít elő, melyek egy része bekerül a keringésbe, másik része pedig tartalék tápanyagként szolgál (glikogén, fehérje).
A máj feladata az epekiválasztása is, mely az epehólyagban csak besűrűsödik, raktározódik. Az epével különböző anyagok kerülnek közvetlenül a bélcsatornába.
Rendellenes működés:
A máj működésének rendellenességét a nagy mennyiségű és rendszeres alkoholfogyasztás, a túlzott gyógyszerhasználat, a hepatitisz és más fertőzések valamint a daganatos megbetegedések okozzák.