Az emlőgyulladás heveny válfaját fertőzés idézi elő. A kórokozó az mellbimbó repedésén hatol be az emlőbe, többnyire a szoptatás idején. Az emlő forróvá és duzzadtá válik, s a nő belázasodhat. Az emlőgyulladást antibiotikummal kezelik. Ha mód van rá, a szoptatás folytatható.
Tályog esetén a szoptatást fel kell függeszteni. Kezelése a megnyitásából és a genny kiürítéséből áll. Az idült emlőgyulladást rostos-tömlős emlőbetegségnek is nevezik.
A mellgyulladás okai
Amikor a bimbó kisebb-nagyobb sérülésein keresztül baktériumok jutnak a mellbe, kialakul a mellgyulladás. Az édesanya lázas lesz, rázza a hideg, nagyon gyenge, és fájdalmai vannak.
A mell a gyulladt területen meleg tapintatú. Ilyen esetben fontos, hogy mihamarabb orvoshoz forduljon az anyuka. A mellgyulladás ugyanis kezdetben nagyon eredményesen kezelhető gyógyszerrel, de ha túl későn megy az édesanya, akkor előfordulhat tályogképződés, ami már komolyabb kezelést, műtétet tesz szükségessé.
A mellgyulladás kezelése
A mellgyulladásra olyan antibiotikumot rendelnek, amely mellett a gyermek szophat, a felírt antibiotikumok ne legyenek az újszülöttre káros hatással. Természetesen a lázcsillapítás is fontos, pl. ibuprofen tartalmú gyógyszerrel.
Ameddig a mellből tiszta tej folyik, a mama szoptathat (sőt szoptasson is), de ha gennyes a tej, akkor csak a másik mellből kapjon enni a kisbaba, amíg tisztává nem válik újra, a beteg oldalon viszont fejéssel kell gondoskodni a tej pangásának megakadályozásáról.