A nyombélfekély gyakoribb megbetegedés a gyomorfekélynél. Bizonyos felvetések szerint nullás vércsoporttal rendelkező egyének gyakrabban szenvednek ebben a betegségben. Jellemző, hogy főleg ősszel és tavasszal újulnak ki a panaszok.
A nyombélfekély okai:
- Gyógyszerek mellékhatása. Ismert, hogy egyes gyógyszerek mellékhatásaként is kialakulhat gyomor- illetve nyombélfekély. Ilyen gyógyszerek például a szteroidok.
- Zollinger-Ellison-szindróma. Egy viszonylag ritka betegség, a fekélybetegségek kevesebb, mint egy százalékát okozza. Jellemző erre a betegségre a többszörös fekélyek megjelenése olyan helyeken a gyomorban illetve nyombélben, amelyek egyébként nem tipikusak.
- Sérülések, fertőzések. A szervezet számára stresszhelyzetet jelentő események esetén 2-3 nap alatt is keletkezhetnek fekélyek. Ezek kialakulásában mind a védekező rendszer károsodása, mind pedig a fokozott savtermelés szerepet játszik.
A nyombélfekély tünetei:
A gyomorszáj tájékán az étkezés után 2-3 órával jelentkezik a fájdalom, de előfordulhat hogy a jobb bordaív alatt is érezzük. Ennek oka, hogy eddigre kiürül a nyombél és a gyomorból beáramló sav marja a fekélyt. Amennyiben a fájdalom a gerincoszlop irányába terjed, akkor valószínűsíthető, hogy átfúródott a hasnyálmirigybe.
Diagnosztikája:
Röntgenvizsgálat, de néha elkerülhetetlen a gyomortükrözés a pontos diagnózis felállításához.
Kezelése:
A fekély kezelése mindig a súlyosságától és a kialakulásának okától függ. Általában a kiváltó ok megszüntetésével a fekély is elmúlik.