latin: ulcus ventriculi (ulkusz ventrikuli)
A gyomorfekély a [gyomornyálkahártya]? folytonosságának megszakadását jelenti legalább 5 mm kiterjedésű területen. A fekély mélységben a nyálkahártya különböző rétegeit érintheti.
Kialakulása:
A fekélyek nagy részének létrejöttében fontos szerepe van egy baktériumnak, mely a [Helicobacter pylori]? nevet kapta. Ez a baktérium különleges felépítésének köszönheti, hogy képes a gyomornyálkahártya savas közegében megélni.
Okozhatja:
- Gyógyszerek mellékhatása. Ismert, hogy egyes gyógyszerek mellékhatásaként is kialakulhat gyomor- illetve nyombélfekély. Ilyen gyógyszerek például a szteroidok.
- Zollinger-Ellison-szindróma. Egy viszonylag ritka betegség, a fekélybetegségek kevesebb, mint egy százalékát okozza.
Jellemző erre a betegségre a többszörös fekélyek megjelenése olyan helyeken a gyomorban illetve nyombélben, amelyek egyébként nem tipikusak.
- Sérülések, fertőzések. A szervezet számára stresszhelyzetet jelentő események esetén 2-3 nap alatt is keletkezhetnek fekélyek. Ezek kialakulásában mind a védekező rendszer károsodása, mind pedig a fokozott savtermelés szerepet játszik.
Tünetei:
- Gyomortáji fájdalom: sokszor összefüggésben áll az étkezésekkel, néhány - két-három - órával utánuk jelentkezik.
- Éhségfájdalom: ez elsősorban a nyombélfekélyre jellemző, elsősorban üres gyomorral járó fájdalmat jelent, mely aztán evésre meg is szűnik.
- Gyomorégés.
- Savas felböfögés.
Kezelése:
A fekély kezelése mindig a súlyosságától és a kialakulásának okától függ. Általában a kiváltó ok megszűntetésével a fekély is elmúlik.