Az emberi paraziták által okozott fertőzések egyik okozói a protozonok, amelyek olyan apró egysejtű élősködők, amik többnyire az emésztőrendszerben telepszenek meg, de könnyen bekerülhetnek a véráramba is, és onnan a különböző szervekbe. A megbetegedést vagy már a puszta jelenlétük, vagy az életfunkcióik közben felszabaduló melléktermékek, méreganyagok okozzák. Ezek az élősködők a gazdaszervezetben képesek szaporodni.
A tápcsatorna protozon fertőzését a széklettel szennyezett étel vagy ital elfogyasztása okozza. Változatos tüneteket eredményez, a tünetmentes hordozóállapottól, a gomor-bélrendszer (gasztrointesztinális traktus), illetve más szervek elváltozásaival összefüggő súlyos megbetegedésig. Rossz higiénés viszonyok között sokkal gyakoribb, de Európában és itthon is előfordul, például amoebiasis megbetegedés hazánkban 100-nál kevesebb van évente.
A maláriát is protozonok okozzák, a Plazmodium falcifarum nevű élősködő, melyet az Anopheles szúnyog nőstényei terjesztenek. A toxoplasma gondii okozta fertőzéses megbetegedés agyvelőgyulladást okoz. A kórokozó megtelepedhet a szemekben és a tüdőben is. Általában macskák és madarak terjesztik, főleg a szabadban is járkáló, vagy kóbor cicáktól kell óvakodni.