Schick Béla (1877-1967) az "allergia" úttörője.
- 1877. július 16-án született, Balatonbogláron.
- Alsóbb iskoláit Magyarországon járta.
- Orvosi tanulmányait Grazban végezte.
- 1902-ben Bécsbe ment az ottani gyermekklinikára.
- [Clemens von Pirquet]?tel végeztek közös kutatást. Pirquet azon megfigyelésével kezdődött, hogy a tuberkulin skarifikált bőrbedörzsölésére a gyermekek különböző fokú gyulladásos bőrreakciót mutatnak. Pirquet – akkor még mint ifjú tanársegéd – megállapította, hogy a bőrreakció mértéke az oltott gyermek szervezetének ellenálló képességétől függ.
Schick az akkor egyik legelterjedtebb és legsúlyosabb gyermekbetegség, a diftéria (torokgyík) iránti fogékonyság felismerésére dolgozott ki bőrreakciót, amely „Schick-próba” néven vonult be a gyakorlatba. Lehetővé tette a diftériával szembeni antitoxikus immunitás vizsgálatát azon az alapon, hogy a bőrbe oltott toxin csak fogékony egyének esetében okoz pozitív bőrreakciót, fertőzésen már átesett immunisakon nem, az in vivo lezajló toxin-antitoxin közömbösítés következményeként. Mivel azonban a fogékonysági próbákhoz baktériumkivonattól mentes tisztított toxin nem állt rendelkezésére, e vizsgálatai során vonta le azt a következtetést, hogy a fertőzött szervezet másképpen (azaz „allergiásan”) reagál a homológ baktériumkivonat befecskendezésére, mint az adott fertőzéstől mentes szervezet. - 1907-ben tanársegéd.
- 1912-ben Pirquet professzori kinevezése után magántanár.
- 1905-ben Pirquettel közös könyvet adtak ki Bécsben, Die Serumkrankheit címmel, amiben az allergia alapjait fektetik le.
- 1923-ban az Amerikai Egyesült Államokba költözött, ahol gyermekgyógyászként dolgozott.
- 1925-ben feleségül vette Catherine Fries ottani ügyvédnőt.
- 1936-ban a Columbia Egyetem tanára lett.
- 1950–1962 között a Beth-El Hospital gyermekgyógyászatán, Brooklynban dolgozott.
- 1954-ben megkapta a John Howland-díjat az Amerikai Gyermekgyógyászati Társaságtól.
- 1967-ben halt meg, New Yorkban.