Ha az alkoholbeteg felhagy a rendszeres, nagy mennyiségű alkoholfogyasztással, az esetek többségében különböző súlyosságú elvonási tünetek lépnek fel egy-két napon belül.
Az alkohol elvonási tünetei
Absztinenciális tünetek |
|
Rossz közérzet, álmatlanság, gyengeség, remegés, izzadás, hányinger. Ritkábban előfordulhatnak görcsös rohamok is (ún. alkoholos epilepszia). Viszonylag gyakran társul olyan pszichés tünetekkel is, mint a napokig is fennmaradó hallucináció. Súlyos, életveszélyes helyzetben felléphet láz, általános nyugtalanság , remegés, koordinációs zavarok, vizuális hallucináció, keringési zavarok, légzési elégtelenség.
Az alkoholizmus kezelésére alkalmazott gyógyszerterápiák
Az elvonókúrák során - mivel az alkoholbetegek többsége vitaminhiányban szenved ezért Különböző vitaminok szedése javasolt. Súlyos elvonási tünetek fellépésekor, amikor a beteg sürgősségi ellátásra szorul, nagy adag intravénásan adott B1-vitaminnal kezdik a kezelést.
A kiszáradás megakadályozására és a tünetek enyhítésére intravénás folyadékot, magnéziumot és glükózt is szoktak adni.
A pszichikus tünetek enyhítésére, a nyugtalanság kialakulásának megelőzésre nyugtató hatású szereket adagolnak. Az alkohol hallucinációban szenvedőknél antipszichotikus szereket - klórpromazinnal vagy thioridazinnal - alkalmaznak.
A visszaesés elkerülésében egyes esetekben átmenetileg segíthet a diszulfirám hatóanyagú szer, ami olyan kellemetlen tüneteket idéz elő, ha a beteg alkohol fogyaszt, hogy ennek megtapasztalása után, sikeresen elérhető az alkohol kerülése. Vagy az alkohol iránti vágyat csökkentő naltrexon is alkalmazható. A szer csak átmenetileg adható - és csak teljesen egészséges szervezetű betegeknek -, például egy pszichoterápia mellett.
Az alkoholisták gyógyítása akkor a legsikeresebb, ha pszichoterápiás kezeléssel az alkohol hátterében meghúzódó lelki problémákat is feldolgozzák, de ugyanakkor jelen van egy társ is, aki segít teljes életet élni.
A kezelés történhet ambulánsos vagy bentlakásos formában.