Idegrendszeri kórkép. A betegség a gondolkodás és a kognitív funkciók beszűkülésével, magatartásváltozással, demenciával, majd gyors biológiai leépüléssel jár.
Alzheimer kór tünetei:
A pszichopatológiai és neurológiai elemi kórtünetek két típusát különíthetjük el, a kognitiv és nem-kognitiv tüneteket.
Kognitív kórtünetek
- Emlékezetzavar
- Végrehajtó működések zavara (cselekvés előretervezése, döntéshozatal, megosztott figyelem, fluencia)
- Afázia (beszédzavar)
- Apraxia (begyakorolt mozgások elvégzésére irányuló képesség elvesztése)
- Agnózia (érzékelt tárgyak vagy lények fel nem ismerése)
Nem-kognitiv tünetek
- Affektív zavarok (szorongás, félelemérzés, depresszió)
- Hallucinációk
- Téveszmék
- Indíték és késztetés zavara (nyugtalanság, fokozott mozgástörekvés)
- Agresszivitás
- Személyiség megváltozása
- Egyéb neurológiai tünetek (járászavar, vegetatív zavarok)
Az Alzheimer kór kezelése
- Enyhe szakaszban: a feledékenység áll az előtérben, de apróbb zavarok a mindennapi életben is megjelennek. Hasznos ebben a szakaszban listák, napló készítése. Az autóvezetés abbahagyását célszerű javasolni. A gyógyszeres kezelés terén acetilkolinészteráz-gátló szer adása, selegilin, ill. E vitamin tartozik. Célzottan keresni kell még a depresszió tüneteit.
- Közepes szakaszban: A mindennapi életvitel, különösen az önellátás (étkezés, pénzügyek) már rendszeres kontrollt igényel. Az autóvezetés ilyenkor már szigorúan tilos. Az otthoni betegellátás ekkor már külső segítségre van szükség, néhány órás gondozó-ápoló vagy napközis otthon, ennek lehetősége sajnos nálunk különösen hiányos. A gyógyszeres kezelés megegyezik a korábbiakkal. De sajnos ekkor már nem ritkák a pszichotikus tünetek is (hallucinációk, téveszmék)
- Súlyos szakaszban: a kognitív hanyatlás igen nagy, az önellátás szinte lehetetlen, ezért a beteg folyamatos gondozásra és felügyeletre szorul. Ebben a szakaszban a hozzátartozókon nemritkán a depresszió jelei mutatkoznak. Ezért mérlegelni kell a beteg otthonban való elhelyezését. A gyógyszeres kezelés ebben a szakaszban tüneti jellegű, főleg nem-kognitív ill. magatartásbeli tünetekre koncentrál.