A leggyakoribb gombás fertőzés kórokozója, a sarjadzó gombák osztályába sorolt Candida albicans nevű élesztőgomba okozta betegség. Egészséges emberben is megtalálhatók, de a szervezet immunrendszerében fontos szerepet játszó bélflóra megakadályozza a kóros elszaporodását. Ha ez a működés megsérül, akkor a gombák elszaporodnak a nyálkahártyán – a szájban, garatban, nemi szerveken – a bőrön, körömben, de okozhat egész testre kiterjedő gombásodást is.
A megfertőződés függ a szervezet immunrendszerének erősségétől, a gombafajta jellemző fertőző képességének erősségétől, de a megfertőződésre való fogékonyságot fokozhatják táplálkozási elégtelenség, antibiotikumok gyakori szedése, stressz, fogamzásgátlók, hormonkészítmények és szteroidok szedése, cukorbetegség, szénhidrátban dús táplálkozás, hormonszint ingadozás.
Tünetei:
A fertőzött területtől függően a viszkető érzéstől, a nyálkahártya gyulladása okozta váladékképződésig bezárólag sokféle tünetekkel jelentkezik. A súlyosabb fertőzések tünetei gyakran megtévesztők, egy-egy szerv megbetegedésére is emlékeztethetnek.
Diagnózis:
Nyelvkaparékból, garat-torok váladékból, hüvely-kenetből mutatható ki, a legbiztosabb módja azonban a vérsavóból történő Candida antitestek kimutatása.
Kezelése:
A kezelése hosszadalmas, a gombaölő gyógyszerterápia mellett szükség van szénhidrátmentes diétára, a szervezet méregtelenítésére, a bélflóra helyreállítására.