Már 2260 szócikk közül válogathatsz.

A Patikapédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető webes gyógyszerészeti- és orvosi tudástár. Legyél Te is a Patikapédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!


Szócikk neve: Cauda equina szindróma
Verzió: 3  
Változtatta: Anonym on-line user
Változtatás dátuma: 2010-11-15 14:09:59
A törölt sorok áthúzottan, piros színben láthatóak, a hozzáadott új sorok zöld színűek.

 

Ejtsd: kauda ekvina.

Az ágyéki, keresztcsonti és farkcsonti idegeknek a gerincvelőből kilépő lófarokszerű kötegei. A gerincvelő az első és második ágyéki csigolya magasságában ér véget, innentől gerincvelő nem húzódik, csak a kilépő idegek haladnak a gerinccsatornában. Ha a gerinccsatorna átmérőjét valamilyen képlet szűkíti, - mint pl. porckorongsérv, törés, daganat – ezek az idegrostok nyomás alá kerülhetnek.


Az ágyéki, keresztcsonti és farkcsonti idegeknek a gerincvelőből kilépő lófarokszerű kötegei. A gerincvelő az első és második ágyéki csigolya magasságában ér véget, innentől gerincvelő nem húzódik, csak a kilépő idegek haladnak a gerinccsatornában. Ha a gerinccsatorna átmérőjét valamilyen jelenség szűkíti, - mint pl. porckorongsérv, törés, daganat – ezek az idegrostok nyomás alá kerülhetnek.


 
Tünetei:

Mindkét végtagba kisugárzó fájdalmat okoz, izomgyengeség lép fel. A gáttájékon zsibbadás, érzéscsökkenés, vizelési és székelési problémák léphetnek fel.

 
Diagnózis:
MR vizsgálat segítségével a térfoglaló folyamat által érintett gerinvelői idegrostok károsodásának szintje meghatározható.
 
Kezelése:
Megoldása idegsebészeti műtét, legtöbbször sürgetően.

Megoldása idegsebészeti műtét, legtöbbször sürgetően.
 









Médiapédia Netpédia Biciklopédia Jógapédia Szépségpédia Mammutmail Webfazék
marketing és média tudástár internetes tudástár kerékpáros tudástár jóga gyakorlatok, tudástár szépség, divat, smink

nagy fájlok küldése

online receptek

A Patikapédián olvasható cikkek orvos moderátor jóváhagyása után jelennek meg,
de nem helyettesítik az orvosával, gyógyszerészével történő személyes konzultációt!