Számos szövetet, szervrészletet hívunk a mindennapok során porcnak. Porc alkotja a [növekedési zónákat]?, rostos porc alkotja az inak, a szalagok csontos tapadási helyét, az ízületi porcgyűrűket, és a porckorong külső rostos gyűrűjét.
Az egészséges ízületekben a porc rugalmas párnaként védi a csontot a mozgás során: terheléskor a porc is deformálódik, majd a terhelés megszűnte után visszanyeri eredeti alakját.
Leírás
A porckopás (orvosi szóval arthrózis) a leggyakoribb ízületi betegség, mely az ízületi porc kopását jelenti, s lassú, éveken át tartó folyamat. Elsődleges oka a porcsejtek regenerálódásának hiánya, de egyes esetekben összefüggésbe hozható más betegségekkel (pl. baleset, gyulladás, sérülés, fertőzés). Kisebb [porcsérülés]?, porcleválás, vagy a térdben a [meniscus gyűrű]? szakadása a porc feldarálódását, kikopását eredményezheti, majd a porc teljesen eltűnik. Ez az elváltozás számos ízületben előfordulhat, de leggyakrabban a csípő-, térd-, váll-, boka- és könyökízület az érintett.
Tünetek
Jellemzően időskorra jelenik meg, mikor a mozgás már fájdalmassá válik a porc hiánya miatt. Az ízület megduzzadhat, deformálódhat, a mozgás jelentősen nehezített.
Kezelés
Elsődlegesen a fájdalom és a gyulladás kezelése a cél. Nem szteroid [gyulladáscsökkentő]?k, illetve porcerősítő gyógyszerek hatásosak lehetnek. Súlyosabb esetekben műtéti beavatkozásra kerül sor, ekkor jellemzően protézissel pótolják a hiányzó porcot.
Még műtét előtt, de utána is hatásos és a rehabilitáció szempontjából elengedhetetlen a fizikoterápia, fürdőkezelés és [gyógytorna]?.
Térdízületi porckopás
A porckopás megelőzése céljából fontos a helyes életmód, a rendszeres mozgás, valamint a megfelelő táplálkozás és porcvédő szerek alkalmazása.