A csalánkiütés urtikária a bőrallergiák egyik igen kellemetlen formája, de az esetek többségében nem súlyos allergiás reakció.
Ha a duzzanatok az arcon, nyakon, ajkak környékén is megjelennek azonnal orvoshoz kell fordulni, mert ez azt jelezheti, hogy a duzzanatok a légutakban is felléphetnek légzési nehézséget okozva, végzetes esetben fulladáshoz vezethetnek.
A heveny (akut) csalánkiütés a lakosság mintegy 20-25 százalékánál élete folyamán legalább egyszer biztosan előfordul, míg a krónikus urtikária a népesség csak mintegy 13 százalékánál fordul elő.
Tünetei:
A csalánkiütéses bőrallergia tünete a különböző méretű, kipirosodott, majd elhalványuló duzzadt foltok, amelyeket az allergiás reakció következtében felszabaduló hisztamin okoz úgy, hogy megnöveli a hajszálerek falának áteresztő-képességét, ettől a vérsavó átszivárog a bőr felső rétegébe, ahol a csaláncsípéshez hasonló duzzanatot idéz elő. A csalánkiütés kifejezetten fájdalmas, ha a mélyebben fekvő bőrrétegeket is érinti ez a folyamat. Nagyobb és keményebb duzzanatok alakulnak ki, ezek az ún. angioödémák. A felületi csalánkiütés néhány órán belül elmúlik, az angioödéma több napig is megmarad.
Okai:
A csalánkiütést allergiás és nem allergiás reakciók is okozhatják, kiválthatja valamilyen élelmiszer, pollen, gyógyszer-hatóanyag, de hideg-, vagy meleghatás valamint nyomás és fény is. A kiváltó ok megtalálása nagyon sokszor sikertelen, ettől függetlenül a tüneteket gyógyszeres kezeléssel meg kell szüntetni. Lsd. Csalánkiütés kezelése
A csalánkiütés típusai:
- Akut csalánkiütés: súlyos, de rövid lefolyású reakció.
- Krónikus csalánkiütés: hosszantartó lefolyású és visszatérő reakció.