Akár enyhe, gyors lefolyású, akár krónikus csalánkiütésről van szó törekedni kell a kiváltó ok pontos meghatározására, mert a bőrreakció megelőzésének az a legbiztosabb módja, ha elkerüljük a bőrreakciót kiváltó anyagokat vagy fizikai behatásokat. Sajnos azonban a kiváltó ok azonosítása nagyon nehéz, de az önmegfigyelés sokat segíthet az orvosnak.
Az enyhe, gyors lefolyású csalánkiütés 2-3 nap alatt gyakorlatilag magától is meggyógyul, ha nem érintkezünk tovább a kiváltó ingerrel. A viszketés enyhítésére krémek, spray-k és más oldatok állnak rendelkezésre, például Fenistil gél, Phlogosam kenőcs, Psilo-Balsam gél, Lidocain 5%-os kenőcs. Sokat segíthetnek az antihisztaminok, ezek közül több vény nélkül is kapható Claritine Akut tabletta, Llorano tabletta, Revicet Akut 10 mg préselt szopogató tabletta, Zyrtec start filmtabletta. A viszketés enyhítésére ajánlott a hideg vizes fürdő, és néhány növényi eredetű hatóanyag is jól alkalmazható. A zöldtea antihisztamin-hatású polifenolokat tartalmaz, ezért a csalánkiütésre hajlamosaknak ajánlott a rendszeres fogyasztása: napi 3 csésze. Az aloe vera levének és zseléjének is van viszketést csillapító hatása.
A krónikus csalánkiütés esetében nem ilyen egyszerű a helyzet, mert ezek hátterében nem csak egyes anyagokra, ill. fizikai behatásokra fennálló allergiás reakciók állhatnak, hanem olyan betegségek is meghúzódhatnak, mint például nem kezelt idült (krónikus) fertőzések a szervezetben. Tehát mindenképpen célszerű egy alapos kivizsgálás, hátha ezzel kideríthető és megszüntethető a valódi ok. Ha ezek a vizsgálatok nem adnak magyarázatot a krónikus csalánkiütésre, akkor az antihisztaminok rendszeres alkalmazásával szüntethetők meg a beteg tünetei. Elsősorban a második generációs szerek ajánlottak, amelyeknek nincs szedatív hatásuk, így a loratadin, fexofenadin, cetirizin hatóanyagot tartalmazó szerek. Emellett kerülendők a tünetek kiváltását elősegítő alkohol tartalmú italok, egyes gyógyszerek – például az acetilszalicilsav, enzimgátló, kodein, morfin hatóanyagokat tartalmazók –, valamint a stressz.
Kapcsolódó szócikkek
Csalánkiütés
Krónikus csalánkiütés
Akut csalánkiütés