latin: sectio caesarea (szekció cézárea)
Császármetszés során a hason ejtett metszésen át születik meg a gyermek. Ilyenkor epidurális érzéstelenítésben vagy altatásban épp a fanszőrzet vonala alatt metszik el a has bőrét. A gyermeket a megnyitott méhből az átvágott hasfalon keresztül segítik a világra.
Ehhez a megoldáshoz akkor folyamodnak, ha a hüvelyi szülés veszélyeket rejt magában vagy nem kivitelezhető. Bizonyos esetekben a szülést már eleve császármetszéssel tervezik, míg máskor a szülés során felmerülő váratlan probléma miatt döntenek mellette.
Sok modern társadalomban a perek miatti félelemtől nőtt a császármetszések száma, amelyekre a hüvelyi szülések során bekövetkező magzati halálozások miatt került sor. Az Egészségügyi Világszervezet állásfoglalása szerint 10-15%-nál ne legyen nagyobb a császármetszések aránya.
Sok fejlett országokban, a skandináv országok kivételével, a múlt század huszas éveiben kezdett növekedni e műtéti szülések száma az orvosi gyakorlat fejlődése jóvoltából. A császármetszés ugyanis nagy műtét. Az előnyei is nagyobbak, ha megfelelően végzik, de számottevő kockázat is leselkedik az anyára és a magzatára. Gyakran kerítenek sort császármetszésre ikerterhességek esetén is.