latin: hemophilia (hemofília)
A hemofília, vérzékenység, igen ritkán előforduló elsősorban örökletes vérzési rendellenesség, ami egyes véralvadási faktorok hiányában nyilvánul meg. A haemophiliás betegnél a vérrögképződés folyamata gátolt, mert az ehhez szükséges egyik véralvadási fehérje részben vagy egészben hiányzik. A betegnél jelentősen megnő a koagulációhoz szükséges idő. A vérzékeny beteg gyakorlatilag mindenütt vérezhet, de a legjellemzőbbek az ízületi- és izomvérzések.
Két típusát különböztetik meg, az A típusú hemofíliánál a VIII-as faktor, míg a B típusúban a IX-es alvadási faktor hiányzik. Nemhez kötötten, recesszíven öröklődik. A hibás gén az X kromoszómán helyezkedik el, ezért a vérzékenység nagyrészt férfiakon mutatkozik. A nők csak átörökítik, nőknél az öröklött betegség 25 százalékos eséllyel alakul ki, ha mindkét szülő hemofíliás.
Szerzett hemofília leggyakrabban idősebb korban vagy fiatalabb nőknél fordul elő, szülés után 12 hónapig. Ilyen esetekben nagyon nehéz megakadályozni a vérzések kialakulását nagy mennyiségű véralvadásgátló alkalmazása mellet is