A herpesz a nyálkahártya és a bőr, időnként az idegrendszer herpesz vírus okozta akut megbetegedése.
A herpesz kiváltó okai lehet a:
- legyengült szervezet
- gyulladásos vagy lázas betegség
- gyomorrontás
- lelki trauma
- stressz
- étel, ital
- erős napfény, ultraibolya sugárzás
- terhesség
- menstruáció
- fogászati kezelés
A herpesz tünetei:
Az első tünet a viszketés és a bőrpír. Ezt követheti, hogy kis területen sűrűn egymás mellett elhelyezkedő csoportos hólyagocskák alakulnak ki, melyek égő, viszkető érzéssel párosulnak. Ezek fájdalmasak és átlátszó vagy világossárga folyadékkal telítettek. A környező nyirokcsomók megduzzadnak, de nem gennyednek el. A herpesz általában ártalmatlan, de fájdalmas és visszatérő, ezért kellemetlen. 8-10 nap alatt várható a kezelés nélküli gyógyulás is. Nyoma a hólyagok helyén kialakult pörk leesése után nem marad.
A herpesz típusai:
Herpes labialis: jellemző az ajkakon, szájnyálkahártyán, a fej és a felsőtest bőrén. Ezek hólyagcsoport formájában jelennek meg az ajak szélén, vagy az orr körül, de előfordulhat a szem vagy a központi idegrendszer fertőzése is.
Herpes genitalis: Ez a fertőzés a nemi szerveken jelenik meg. A HSV-2 vírus okozta herpeszek a nemi aktus közben terjednek. A nemi szerveken vagy a környékükön apró hólyagok jelentkeznek, amik néhány nap múlva nagyobb hólyagokká egyesülnek, majd heges fekélyekké alakulnak, melyek gyógyulási ideje 7-20 nap is lehet. Elkerülhetőek óvszer használatával.
Herpesz zoszter: ez az övsömör
A herpesz szövődményei:
A herpesznek súlyos szövődményei is lehetnek, ha átterjednek a szem szaruhártyájára, esetleg az agyra és a májra. Különösen nagy és maradandó betegségeket okozhatnak daganatos, vagy AIDS-es betegek esetén. Okozhat látászavart, vagy látáskárosodást, de kialakulhat májgyulladás is. Az agyra átterjedő vírusfertőzés agyvelőgyulladást is előidézhet, ami akár halálos kimenetelű is lehet.
A vírus akár az anyaméhben lévő magzatot és az újszülöttet is megtámadhatja. Súlyosabb formájában szepszis is kialakulhat.
A hólyagok felpattanása esetén gyakori a felülfertőzés veszélye.
A herpesz terjedése:
Kontaktfertőzés és cseppfertőzés során terjedhet. Megelőzni nem lehet, de elővigyázatossággal csökkenthetjük a kialakulás veszélyét. Fontos a higiénia, a testmozgás, a kiegyensúlyozott és egészséges életmód, és a megfelelő táplálkozás.
A herpesz kezelése:
Léteznek házi praktikák is a kezelésre. Ilyen pl. a 100%-os kristálysó külső alkalmazása. Kortikoszteroid tartalmú kenőcs használatával is gyorsítható a gyógyulás.
Amennyiben a betegség többször kialakul, úgy forduljunk orvoshoz, aki gyógyszeres beavatkozást tanácsol majd. A szemet érintő herpesz esetén kifejezetten szakorvosi vizsgálatra van szükség.