Az L- karnitin (vagy BT vitamin) egy olyan természetes anyag (nitrogén tartalmú hidroxi-aminosav), amely az állati és a növényi eredetű táplálékokban, valamint szervezetünkben egyaránt megtalálható. Az emberi szervezet körülbelül 20-25 gramm L-karnitint tartalmaz, melyet bioszintézissel - többlépcsős folyamatban - aminosavak (lizin, [metionin]?), vitaminok (C vitamin, B6 vitamin és [nikotinsav]?), valamint vas közreműködésével - állít elő.
Az emberi szervezet napi szükséglete 250-400 mg között mozog. Mivel szervezetünk ennek csak töredékét, mintegy 10%-át képes előállítani, fontos hogy a többit táplálékkal, vagy táplálék-kiegészítőkkel pótoljuk. A táplálékok közül az állati eredetűek tartalmazzák nagyobb mennyiségben, ezen belül is a különböző vörös húsok L-karnitin tartalma 210 és 300 mg/kg érték között változik, a fehér húsoké pedig 100mg/kg érték körül van. A növényi eredetű táplálékok viszont 0 és max. 30mg/ kg értékben tartalmaznak L-karnitint.
A rendszeres testmozgás mellett szedett L-karnitin zsírégető hatású, mivel ez a vegyület végzi a zsírsavak [mitokondrium]?ba szállítását, ezáltal segíti azok felhasználását. Pótlása folyamatosan szükséges, mert a szervezetben nem raktározódik el, a felesleg kiürül a szervezetből.
Az L-karnitin:
- növeli a fizikai teljesítményt,
- fokozza az izmok erőnlétét
- jelentősen növeli a sejtek zsíranyagcseréjét, tehát csökkenti a testzsír mennyiséget
- segíti az egészséges szívműködést, erősíti szívizmot
- késlelteti a sejtek öregedési folyamatát
- férfiaknál termékenységet fokozó hatással rendelkezik
Ajánlott napi bevitel:
Gyermekek számára 100 és 150 mg között, míg felnőtteknek 250 és 400 mg-nyi karintinre van szükségük naponta.
Az L-karnitin fokozott bevitele szükséges vegetariánus életmódnál (növényi eredetű táplálékban kevesebb van), 15 éves kor alatt, a várandósság ideje és a szoptatás alatt, az immunrendszer legyengülésekor, krónikus kimerültség esetén és idősebb korban is.
Bizonyos gyógyszerek rendszeres szedése is okozhat L-karnitin hiányt.