Az orvosi lexikonok nem véletlenül nem is ismerik a méregtelenítés vagy salaktalanítás fogalmát, mára mégis egy egész iparág szakosodott az eszme köré. Orvosi bizonyítékok nincsenek a méregtelenítő kúrák hatásosságát illetően, viszont a káros következményekről annál inkább.
A méregtelenítő diéták ötlete abból az aggodalomból táplálkozik, hogy a méreganyagok folyamatosan bombázzák a testünket. A hiedelem az, hogy a testben felhalmozódnak a toxinok a gyomor-, nyirok, vagy a bélrendszerben, valamint a bőrön és a hajban, és olyan problémákat okozhatnak, mint fáradtság, fejfájás, valamint számos krónikus betegség.
A méregtelenítő kúrák hátrányai
- A legtöbb méregtelenítő diéta annyira szigorú, hogy nem lehet sokáig betartani őket.
- A súlyveszteség általában a folyadék- és az izomveszteségből ered. Ráadásul gyorsan visszanyeri súlyát, ha egyszer abbahagyja a diétát.
- Idővel a böjt lelassítja a metabolizmust, ami tovább nehezíti, hogy tartsa a súlyát.
- A böjtölés függést okozhat. Ha indokolatlanul sokáig alkalmazzák, akkor étkezési zavarokhoz és egyéb egészségügyi problémákhoz vezethet.
- Hosszú távon a méregtelenítő étrend visszafordíthatatlan károkat okoz a szervezetben
A test méregtelenítő rendszere
A szervezetnek van saját, természetes méregtelenítő folyamata, amely meglehetősen jól működik. A máj és a vesék jó munkát végeznek a vegyi anyagok feldolgozásában, és verejték, vizelet vagy széklet formájában választják ki. Így például a vastagbél természetes baktériumai méregtelenítenik az élelmiszer-maradékot, és annak nyálkahártyája megakadályozza a baktériumok és a méreganyagok visszaáramlását a szervezetbe. A máj egyesíti a saját vegyi anyagait más vegyi anyagokkal, amelyeket a vesék választanak ki a vizeletben.