angol: Restless Legs Syndrome, röv.:RLS
Idegrendszert érintő betegség, amelyre az alsó végtag mozgatására irányuló ellenállhatatlan kényszer jellemző, és gyakran társul kellemetlen érzéssel, fájdalommal.
A betegség oka, kiváltó tényezője még nem ismert. Az elsődleges RLS megbetegedések 50%-a genetikai eredetű. A másodlagos RLS megbetegedések hátterében más kórképek állhatnak, például vashiány, cukorbetegség, végstádiumú vesebetegség, terhesség, vagy Parkinson kór.
A 30 éven felüli lakosság 10%-át érintheti, de az érintettek aránya még ennél is magasabb lehet, mert a betegség még nem kellőképpen ismert, és ez megnehezíti a tünetek azonosítását és a betegség kezelését. Előfordulása a nőknél gyakoribb, és az előfordulás esélye a kor előrehaladtával nő.
A betegek általában szúró, viszkető, égető érzésről, a csontokban és a vénákban jelentkező fájdalomról számolnak be, erős késztetést éreznek a végtag mozgatására, amelyre átmenetileg enyhül. A tünetek általában az esti órákban – pihenéskor, lefekvéskor – jelentkeznek vagy fokozódnak. Éjszakai alvásukat zavarja, alvászavarral küszködnek. Lelkileg is megterhelő, mert a tünetek nagymértékben rontják az életminőséget. Mielőbbi megfelelő kezeléssel a panaszok enyhíthetők, akár meg is szüntethetők.