A tüszős mandulagyulladás egy járványos, fertőző betegség. A tüszős mandulagyulladás kórokozója, a Streptococcus haemoliticus, súlyos szövődményeket okozhat. Ezek közül a leggyakoribb a rheumás szívizom- és -billentyűgyulladás, a sokízületi gyulladás és a vesegyulladás.
Elkerülhetjük a kellő időben és adagban szedett penicillinszármazékkal.
A tüszős mandulagyulladás tünetei
A beteg szinte képtelen nyelni a fájdalomtól. Társulhat magas lázzal, máskor nincs láz.
A tüszős mandulagyulladás kezelése
A kezelés történhet antibiotikum injekcióval, vagy szájon át szedhető antibiotikumokkal, melyeket körülbelül 10 napig kell szedni.
Néha a mandula gyulladása áttöri annak tokját és a mandula körüli kötőszövetbe terjed a gennyes folyamat: mandula körüli tályog keletkezik. Ilyenkor az egyik mandula körül nagy duzzanat lép fel, mely a nyelvcsapot ellenkező oldalra tolja. Az orvos az elülső garatíven ejtett metszéssel megnyitja a tályogot, és lebocsátja a gennyet. Legjobb a mandulát ilyen esetben azonnal kivenni. Ha ezt valami akadályozza, hat hét múlva mindenképpen meg kell szabadulni az ettől kezdve örökké beteg mandulától, mert nagy a szövődmény és a kiújulás veszélye.
Ha a mandulatályog nincs megoldva, életveszélyes szeptikus állapot léphet fel, a genny a nyaki izomrésekbe, akár a mellkasba is betörhet. A torokmandulákkal együtt vagy külön az orrmandulákon és a nyelvgyöki mandulán is hasonló gyulladás keletkezhet.