A veszettség gyógyíthatatlan, végzetes kimenetelű fertőző betegség, állatra, emberre egyaránt veszélyes. Kórokozója a Rabies vírus, ami a központi idegrendszerben gyulladást okoz. A fertőzés a veszett állatok okozta sérüléssel, harapással, ezen állatok friss, a kórokozókat tartalmayó testváladékával - főként nyállal - való közvetlen érintkezéssel - a mart sebbe, esetleg szem kötőhártyára való kerülése révén - következik be, de veszett állat hőkezeletlen teje is terjeszti a vírust. A megbetegedés lappangási ideje általában 2-8 hét, de 1 évig is eltarthat, embernél leggyakrabban 10 naptól 3 hónapig valószínű.
Tünetei:
A betegség általában depresszióval kezdődik, majd fokozott ingerlékenység, intenzív nyálfolyás, a megmart végtagban jelentkező erős, görcsös fájdalom, nyelési görcsök, agyvelőgyulladásra, delíriumra jellemző tünetek, általános bénulás alakul ki, végül légzésbénulás okozza a beteg halálát.
Minden gerinces-, főként emlősállat okozta sérülés, érintkezés esetén, amikor az állat az adott fajra jellemző viselkedéstől eltérően viselkedik fel kell merülnie a betegség gyanújának. Leggyakrabban róka és egyéb húsevő, vadon élő állat, valamint kutya és macska okozta sérüléskor fordulhat elő ilyen fertőzés.
Teendő:
Ha a sérülést okozó nem volt beoltva, vagy nem bizonyítható, hogy kapott védőoltást, vagy veszettsége beigazolódik, a sérült öt oltásból álló oltási sorozatban részesül. (Hazánkban kétféle oltóanyag van forgalomban veszettség ellen: Rabivac, Rabipur). Az ÁNTSZ helyi intézményeiben térítésmentesen kapható. Az oltás helyén enyhe reakciók lépnek fel, egyéb panaszok ritkák. Mivel a veszettség halálos kimenetelű megbetegedés, a veszettség gyanúja esetén minden személyt be kell oltani.