Zsíros, olajos tápszerek bő élvezete mellett a máj igen tekintélyes mennyiségü zsírt raktározhat el.
Az a mechanizmus, aminek révén ezek a betegségek vagy más tényezők a zsír felhalmozódását okozzák a májsejtekben, nem ismert.
Például ha valaki csak magas zsírtartalmú ételeket eszik, attól nem alakul ki zsírmája. Az egyik lehetséges magyarázat az, hogy ezek a betegségek vagy tényezők lelassítják a zsír feldolgozásának (metabolizmusának) és kiválasztásának sebességét. Az emiatt a szervezetben felhalmozódó zsír az elmélet szerint a májsejtekben raktározódik el. Időnként a zsírmáj oka nem egyértelmű, főleg, amikor újszülöttekben jelentkezik; ilyenkor valószínűleg a májsejtek mitokondriumainak hibája áll a háttérben.
A zsírmáj tünetei
A zsírmáj rendszerint nem jár tünetekkel. Ritkán okoz sárgaságot, hányingert, hányást, fájdalmat és hasi érzékenységet. Ha a fizikális vizsgálat során minden egyéb tünet nélkül megnagyobbodott májat találnak, az zsírmájra utal. Elvégzik a májfunkciós vizsgálatokat is, hogy meghatározzák, van-e valamilyen májeltérés, például gyulladás, Lásd még ami időnként a felesleges zsír lerakódását kíséri a májsejtekben, és összefüggésben van a nem alkoholos szteatohepatitiszben kifejlődő cirrózissal. A májban lévő fölös zsírt hasi ultrahanggal is ki lehet mutatni.
A zsírmáj kezelése
Bár a túl sok zsír a májban önmagában nem feltétlenül súlyos probléma (például a zsír eltűnhet, ha a beteg abbahagyja az ivást), a háttérben lévő ok az lehet. Például a mérgező anyagok - így az alkohol - által okozott ismételt májkárosodás hatására a zsírmájból májcirrózis fejlődhet ki (a máj súlyos hegesedése). Ezért a zsírmáj kezelése a rendellenesség hátterében lévő ok enyhítését vagy megszüntetését célozza.
Kapcsolódó szócikkek