A májzsugorodás olyan [betegség]?, amelyben az elpusztult májsejtek helyét rostos szövet foglalja el, s a májsejtek csomókban regenerálódnak. A csomók eltorzítják a máj rendes szerkezetét, s megakadályozzák, hogy a vér könnyen átfolyjon a szerven. Gyakran idéz elő májzsugorodást a hosszú idejű, mértéktelen alkoholfogyasztás. Ilyenkor valószínűleg az alkohol közvetlen mérgező hatása károsítja a májsejteket, de a hiányos étkezés is közrejátszhat benne. Az idült májgyulladás szintén májzsugorodásra vezethet.
Az alkoholos májgyulladásban szenvedő betegeken a tenyéri bőnye zsugorodásával járó Dupuytren-kontraktúra, agyi elfajulás, szívbántalom és a fültőmirigy megnagyobbodása is előfordulhat. A férfinak megnőhet az emlője, míg a heréje sorvadhat. Egyéb bántalmak közül a szövetekben lerakódó károsan sok vas és a rézanyagcsere [örökletes betegség]?e ([Wilson-kór]?) járhat májzsugorodással.
A májzsugorodásos betegnek gyakran alakul ki sárgasága. Ezenkívül előfordul, hogy felduzzad a has és a [boka]?, [tudatzavar]? és eszméletvesztés következik be. A májsejtek rendellenes újraképződése akadályozza a [véráramlás]?t a beteg májban. Emiatt a [májkapuvisszér]?ben nő a vérnyomás, s úgynevezett májkapuvisszéri magas vérnyomás jön létre. Ennek súlyos következményei lehetnek, ugyanis a nyelőcső alsó részén levő kis visszerek megduzzadnak és megrepedhetnek. A májzsugorodásos beteg meghalhat a nyelőcsői visszerek megrepedésével járó vérveszteség miatt, de az is megesik, hogy alacsony lesz a vérnyomása, sok [ammónia]? halmozódik fel a vérében, elveszti az [eszmélet]?ét, s végül veseelégtelensége alakul ki. A májzsugorodásban szenvedő betegek egy részében májdaganat fejlődik ki.
A májzsugorodás kezelése a májkárosodás okától függ. Teljes alkohol kerülés szükséges. A Wilson-kór a nagy mennyiségű rezet megkötő gyógyszerekkel kezelhető.