A májcirrózis vagy májzsugorodás visszafordíthatatlan májszövet-károsodás, ami a máj kötőszöveti gyulladásos folyamatának következménye, göbös elváltozásokat, hegesedést fibrózist okozva.
A máj fő funkciója, hogy az anyagcsere során keletkező toxikus anyagokat lebontsa. A károsodott májsejtek miatt a máj – a cirrózis súlyosságától függően – nem vagy csak részlegesen képes ezt a funkciót ellátni, ami az egész szervezetre kiható szövődményekkel jár. A részleges működés, illetve a teljes májelégtelenség, akkor lép fel, amikor már nem születik olyan mennyiségű új májsejt, mint amennyi elhal a kóros folyamat következményeként.
A májcirrózis kiváltó oka:
A rendszeres, nagy mennyiségű alkoholfogyasztás, és a krónikussá váltó hepatitisz vírusfertőzés (leggyakrabban a B, C és D vírus). A májkárosító alkoholmennyiség: a férfiaknál naponta 60-70 g alkohol, ami kb. 6-7 dl bornak, másfél liter sörnek vagy 2 dl röviditalnak felel meg, a nőnél ez a napi mennyiség 25-35 g alkohol.
A májcirrózis tünetei:
Hosszú időn keresztül lappangó betegség. Puffadás, hányinger, hányás, rossz közérzet, étvágytalanság, a jobb oldalon a bordák alatt kellemetlen érzés, a hasüregben felgyülemlő nagy mennyiségű folyadék aszcitesz. A máj elégtelen működése következtében fellépő és hosszantartó sárgaság már súlyos állapotra utal.
Gyógyszeres terápiával nem kezelhető, csak a tünetek enyhíthetők, ill. a kiváltó ok megszüntetése eredményezi a máj gyógyulását.
Lsd. még vírusos májgyulladás kezelése