Az anafilaxiás sokk olyan veszélyes, generalizált allergiás roham, mely végzetes kimenetelű is lehet. Ritka, életveszélyes tünetegyüttes, amelynek során az allergénre adott kóros válasz a szervezet egészére kiterjed. A tünetek az allergénnel való találkozást követően viszonylag gyorsan, kb. egy órán belül jelentkeznek. Az anafilaxia egyes típusai, például a hőmérséklet-érzékenység, vagy a tesmozgás kiváltotta reakciók , illetve a kisgyermekkori ételallergiák elmúlhatnak, de sok más típusa az egész életet végigkíséri.
Tünetei:
- viszketés, csalánkiütés, angioödéma
- gégeduzzanat okozta rekedtség
- orriritáció, orrdugulás, tüsszentéssorozat
- szempanaszok; égés, viszketés, szárazságérzés
- a torokduzzanat és a súlyos hörgőgörcs miatti légzési és nyelési nehézség
- hőhullám, pánikérzés
- gyors pulzus,
- gyomorgörcs, hasmenés
- szédülés, ájulás
Ájult anafilaxiás beteg esetén a legfeltünőbb, hogy arca nem fehéredik el, mint általában az ájultaknál szokott, magas a pulzuszáma, az egyszerű ájulásoknál ez alacsony, és nem javul az állapota, a fekvő helyzetétől, ami általában segít a legtöbb ájulásnál.
Sokaknál az anafilaxiás sokk több tényező egyidejű fenállása okozza, például allergizáló élelmiszer és testmozgás, vagy valamilyen allergizáló gyógyszerhatóanyag és nagy meleg, vagy szélsőségesen hideg időjárás, a levegő magas páratartalma.
Különösen allergizáló hatású élemiszerek:
Van néhány különösen allergizáló hatású, magas hisztamintartalmú élelmiszer, amelyek ilyen sokkot válthatnak ki, ilyen például a tonhal, lazac, kagyló, mélyhűtött halak, szardella, füstölt hering, ikra, savanyú káposzta, erjesztett sajtok, fermentált italok, eper, paradicsom, spenót, mogyoró, borjúhús, marhahús, sertésmáj.