Dr. Horváth Ákos egyetemi docenst.
- 2001 óta a Debreceni Egyetem Sugárterápiás Tanszékét vezeti.
- Pályáját tüdőgyógyászként kezdte, majd az Országos Onkológiai Intézet adjunktusaként klinikai onkológiából és sugárterápiából tett szakvizsgát.
- 1989-ben kandidátusi fokozatot szerzett.
- A hazai modern sugárforrások telepítésének orvos-szakértője. Klinikai érdeklődési területe a tüdőrák és az agydaganatok nem sebészi terápiája.
- Nézete, hogy a szakmai mérlegelésnek a szervezeti kerete az onkoteam, ahol a különféle szakterületek tapasztalt orvosai a beteg számára személyre szabott, optimális kezelési tervet állítanak fel. Egy műtét előtti sugárkezelés következtében a daganat megkisebbedhet, így az operáló orvos nagyobb eséllyel tudja eltávolítani a tumort vagy lehetősége nyílhat szervmegtartó műtét elvégzésére. A műtét utáni besugárzás célja az esetleg visszamaradt daganatsejtek elpusztítása, ezzel a kiújulás és a későbbi áttétképződés kockázatának csökkentése. Vannak olyan esetek is, amikor a sugárkezelés önmagában vagy kemoterápiával kombinálva akár teljes értékű alternatívája lehet a szikének: a kockázatok és a várható hozadék alapos mérlegelése után ilyenkor az onkoteam a műtét helyett javasolja a sugárterápiát.
- A Tanács az Elischer Gyula emlékérem és jutalomdíj kitüntetésben részesítette, kiemelkedő gyógyító, oktató, tudományos munkája eredményeként.
- A daganatos betegségek című könyvében a daganatos betegségek kialakulásával, a tünetek felismerésével, a kialakult daganatos betegség kezelése során felmerülő leggyakoribb kérdésekkel ismerteti meg az olvasót. A könyv szerzői a daganatos betegségekkel kapcsolatos kérdésre adják évtizedes tapasztalatuk és a tudomány jelenlegi állása alapján közérthető válaszaikat.