A fejbőr legfelső szövetrétege a [hám]?, ez alatt helyezkedik el az irha, s az ebbe mélyedő [hajgyökér]?ből nő ki a [hajszál]?. A hajgyökér - vagy szőrtüsző - a hajszálnak az a része, mely a bőrfelszín alatt helyezkedik el. A hajgyökér legalsó, kiszélesedő szakasza a hajhagyma.
A hajhagymába alulról betüremkedő rész a kötőszövetes állományú [hajszemölcs]? (papilla), melyhez a [hajképző sejtek]?et tápláló [vérerek]? és [idegek]? futnak. A hajszemölcs felső részénél találhatók a gyors osztódásra képes, keratintermelő [mátrixsejt]?ek.
A hajban már sem erek, sem idegek nincsenek, így teljesen élettelen, nem érez, nem fáj. Csupán a hajszálak finom mozgását érzékelhetjük, amit a hajszemölcs beidegzése és a szőrtüsző körüli speciális érző [idegvégződések]? közvetítenek.
Az emberi hajszál átlagosan havi 2-3 centimétert nő.
A hajhagymák vitamin- és [nyomelem]?hiánya hajhulláshoz, töredezett vagy éppen túl zsíros hajhoz vezethet. A hajszál elvesztése nem egyenlő a hajhagyma pusztulásával, tehát ha sikerül a hajhagymát életre kelteni, akkor újra képes lesz hajszálat növeszteni.
A haj vegyi úton történő kezelése, nem megfelelő hajápoló termékek használata, dauer, szőkítés, festés stb. szintén a hajhagymák pusztulását eredményezhetik.
Hajtápláló vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek:
Az [A]?-, [B]?-, [C]?-, [E]?- és [H]?- vitamin, valamint vas, cink, jód, réz, szelén, kalcium, magnézium, foszfor, kén, kálium, [folsav]? és mangán megfelelő mennyiségű bevitelével gondoskodhatunk a hajhagymák egészséges működéséről.
Egy hajhagyma 3-5 évig él, és 20 alkalommal képes új életciklust indítani, ami 60-100 évet jelent a fejtetőn. Megléte a szervezetben meglévő egyensúlytól függ, gondoskodjunk róla!