A haj teljes vagy részleges hiánya, mindkét nemben kialakulhat és életkortól is független. Veleszületett hajlam, helyi vagy az egész szervezetet érintő megbetegedés és nem utolsósorban a kor is okozhatja.
- A férfias típusú kopaszság gyakori, sokszor a családi hajlam öröklődik. Ismeretlen a kopaszodás oka, de androgén hormonok idézik elő. Megjelenhet nőknél is, illetve akár már serdülőkorban. A halántéktájon és a fejtetőn kezdődik a hajhiány kialakulása.
- Súlyos betegség lefolyása után is kialakulhat, mely sokszor lázzal jár. A kopaszság néhány hónappal utána jelenik meg. Ilyen betegség lehet a skarlát, szifilisz, pajzsmirigy elégtelenség, terhesség.
- Gyulladás vagy szövetsérülés után sokszor hegesedik a fejbőr, emiatt nem mindig nő vissza a haj.
- Baleset, égés, fekély, bakteriális vagy gombás fertőzés, a fejbőrön növő daganatok okozhatják.
- Pszichés eredetre utal a hajtépés, mely neurotikus egyéneknél fordul elő, a beteg nagy mennyiségben tépi ki a saját haját.
- Az immunrendszer betegségeiben foltokban hullhat ki a haj nagy mennyiségben.
Mikroszkóppal vizsgálhatók a hajszálak. A hajas fejbőrből mintát lehet venni (biopszia), mely segítségével szövettani vagy speciális immunvizsgálattal egyes betegségek igazolhatók.
Elsődleges a kiváltó ok kiderítése és megszüntetése, a kopaszodás megjelenésekor orvoshoz kell fordulni. A férfias típusú kopaszodás terápiás lehetőségei igen szűkek. Számos vény nélküli, készítmény kapható, melyek hatékonysága nem teljesen bizonyított.