latin: mononucleosis infectiosa
A mirigyláznak vagy csókbetegségnek (kissing disease) is nevezett mononukleózis vírusos megbetegedést a herpesz vírus családjába tartozó Ebstein-Barr vírus (EBV), illetve a citomegalovírus (CMV) okozza. Klinikailag nehéz megkülönböztetni a CMV okozta mononukleózist az Epstein-Barr vírus által kiváltott fertőzéstől. Gyermekeknél főleg a citomegalovírus, fiatal felnőtt kortól inkább az EBV okozza a betegséget. Becslések szerint a mononukleózis szindróma hátterében az esetek 79-80%-ában EBV-fertőzés áll, és a fennmaradó esetek körülbelül 8-10%-ért a CMV tehető felelőssé. Általában az egész nyirokrendszert érinti.
A csókbetegség tünetei
Láz, torokgyulladás, máj-, illetve lépnagyobbodás, mirigyek duzzanata (adenopátia), fáradtság.
A mononukleózis terjedése
A fertőzött egyén különböző váladékaival ürítheti a vírust, az infekció (fertőzés) többféle úton végbemehet. A magzati korban is megtörténhet a fertőzés. A későbbi életkorokban elsősorban direkt terjedése miatt a kórképet "kissing disease"-nek, csókbetegségnek is nevezik. A fertőzés terjedhet vizelettel, a könnyel, a nyállal, az anyatejjel, a hüvelyváladékkal és ondóval. A fertőzés a nyálkahártyák mikrosérülésein keresztül jut be. Csecsemők és kisgyermekek közösségében gyakori lehet a nyállal, vizelettel történő fertőzés. Lappangási idő 25-50 nap.
Kezelés
Lázcsillapításon és tüneti kezelésen, torokfertőtlenítők alkalmazásán kívül más kezelést nem igényel. Antibiotikum nem indokolt, sőt amoxicillin és ampicillin tartalmú antibiotikumok után a beteg bőrén összefolyó bőrkiütés jelenhet meg.