A kétoldali petevezetéket azért kötik le műtéti beavatkozással, hogy megakadályozzák a teherbe esést. A hímivarsejtek ugyanis a petevezetékben haladnak a petesejt felé, s ebben a vezetékben vándorol a megtermékenyült petesejt a méh üregébe, ahol beágyazódik, s megszületésre kész magzattá fejlődik. A petevezeték lekötése vagy egy darabjának a kivágása (s az elvágott vezetékvégek elkötése) lehetetlenné teszi, hogy a hímivarsejtek elérjék a petesejtet, azaz a nő meddővé válik.
E beavatkozást kórházban végzik altatás után, rendszerint száloptikás hastükröző eszközt alkalmazva, amelyet a köldök közelében ejtett apró metszésen át dugnak be a hasüregbe, de a hüvelyen át is megoldható. Néha azonban a fanszőrzet vonalánál ejtett apró metszésen át végzik a műveletet. A petevezetéket jobbára gyűrűvel vagy csipesszel zárják el, de nagyfrekvenciájú árammal végzett hőkezeléssel vagy lézerrel is megszüntethetik az átjárhatóságot.
A meddővé tétel után a petefészekből továbbra is kiszabadulnak petesejtek, de a hímivarsejtekkel nem kerülnek kapcsolatba. A beavatkozás a havivérzési ciklusokat sem zavarja meg, amelyek a változás koráig folytatódnak. A műtét utáni felépülés után nem tapasztalhatók mellékhatások, bár néhány nő a rendesnél erősebb havivérzésről, erős görcsökről, visszatérő hasfájdalomról és medencebeli fertőzésről tesz említést. A felépülés annyira gyors, hogy a nő a beavatkozás napján hazatérhet az otthonába. A megterhelő testi erőkifejtést azonban néhány napig kerülnie kell, majd újból a megszokott munkáját végezheti.
A petevezeték elvágása ezerből két esetben nem jár tökéletes eredménnyel. Ennek az az oka, hogy a vezeték elvágott végei maguktól újraegyesülhetnek. Szövődménye lehet a veszedelmes méhen kívüli terhesség, amikor a mégiscsak megtermékenyülő petesejt a petevezetékben vagy a méhen kívül más helyre ágyazódik be. A petevezeték lekötése mikrosebészeti eljárással általában megszüntethető (de nem egykönnyen). A lekötés csak olyan nők esetében igazán megokolt, akik bizonyosak abban, hogy többé nem akarnak teherbe esni.