Prof. Dr. Bognár László (Baja, 1958. május 5.)
idegsebész szakorvos, gyermekidegsebész, a DEOEC (Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma) idegsebészeti Klinika igazgatója.
- 1972-1976 között a József Attila Gimnáziumba járt Budapestre.
- 1976-1982 között a Semmelweis Orvostudományi Egyetemre járt Budapestre, ahol 1982-ben lediplomázott.
- 1987-ban ideggyógyászatból, 1989-ben idegsebészetből szakvizsgázott.
- Orvosi pályafutását a SOTE Neurológiai Klinikájának rezidenseként kezdte, majd 1985. szeptemberétől 1986. júniusáig a Hospital Foch ösztöndíjas idegsebész-rezidense Párizsban.
- 1986 és 1990 között az OITI rezidense, majd szakorvosa. 1990-től 1994-ig Franciaországban a Pierre Wertheimer Hospital tanársegéde, 1994-től 1997-ig az OITI szakorvosa, 1997-től 2005-ig osztályvezető főorvosa.
- 1999-ben három hónapot tölt Bristolban a Frenchey Hospital munkatársaként, ahol felnőtt- és gyermek-idegsebészettel foglalkozik.
- 2000-ben az Orvosi Hetilap Markusovszky Lajos-díjával tüntették ki. Több tudományos közlemény, könyvfejezet, jegyzet szerzője, tudományos konferenciák állandó meghívott előadója.
- 2005-től a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Idegsebészeti Klinikájának igazgatója, egyetemi docense, 2006-tól egyetemi tanára.
- Klinikaigazgatói tevékenysége mellett intézetünk gyermek-idegsebészetének külső konzultánsa.
- Az Idegsebészeti Szakmai Kollégium elnöke, a Magyar Gyermekneurológiai Társaság, a Magyar Idegsebészeti Társaság, a Magyar Neuro-Onkológiai Társaság és a Magyar Gerinc Társaság tagja.
- 2007-től az OITI szakmai tanácsadója, intézetünk gyermek-idegsebészetének külső konzultánsa.
- Kiemelt szakterületei az agydaganatok kutatása és kezelése. Nagy tapasztalattal rendelkezik az agyvíz-keringési zavarok műtéti megoldásai, az epilepsziasebészet, illetve a koponyadeformitások műtéti kezelése terén. Érdeklődési területe kiterjed a minimálisan invazív sebészetre (endoszkópia, elektrofiziológiai monitorozás) és a gamma-sugársebészetre is.
- Neuroendoszkópos, úgynevezett minimál invazív sebészet azt jelenti, hogy a speciális eljárás során a hagyományosnál kisebb metszést ejtettek a koponyán, és egy endoszkópos kamera segítségével vizualizálták a gyógyítani kívánt területet.
Az ilyen neuroendoszkópikus műtétek esetében jelentősen lerövidül a műtéti idő, és a betegek is sokkal kisebb terhelésnek vannak kitéve. A neuroendoszkópiával minimálisra csökkenthető a szövődmények kockázata, ezért olyan rendkívül súlyos betegségeknél alkalmazzák, mint az elzáródásos kamratágulat, a fejlődési rendellenességből származó agykamratágulat, a koponyalapi tumorok, de az agyalapi mirigyek jóindulatú daganatai és az agyalapi verőértágulat is operálható ezzel a módszerrel.