A recehártya nem gyulladásos betegsége, amelynek számos válfaja van. A koraszülöttek recehártya-bántalma súlyos látásromlással vagy vaksággal jár, mert a recehártya vérerei túlburjánzanak, s ez a hártya leválik a helyéről. A betegség pontos oka ismeretlen. A tünetek közül a szembogár területén megfigyelhető fehér folt és a szürkehályog ismertebb, de az is előfordul, hogy a gyermek kancsal. A kezelés a levált recehártya műtéti visszarögzítéséből, valamint a túlburjánzó vérerek lézeres vagy fagyasztásos elpusztításából áll.
A cukorbajos recehártya-bántalom a recehártyát táplálékkal ellátó vérerek károsodása miatt támad. Ilyenkor homályossá válik a látás, és súlyos esetben vakság következhet be. A cukorbaj fennállásának időtartama e szembetegség kockázati tényezője. Eleinte általában nincsenek látási panaszai a páciensnek. Előrehaladottabb állapotban hirtelen homályossá válhat a látás, az egyik szem megvakulhat, s jellemző a csökkent színérzékelés, valamint fényfelvillanások és fekete foltok látása is. Lézerrel és műtéttel elzárhatók vagy eltávolíthatók a rendellenes és vérző vérerek, de ez nem okvetlenül javítja a látást.
A magas vérnyomásos recehártya bántalmat magas vérnyomás okozza. Vérzéssel, sérüléssel, tartósan rossz látással vagy vaksággal jár. A vérnyomást csökkenteni kell ahhoz, hogy a szembetegség súlyosbodása megelőzhető legyen.