Vizelet-visszamaradás (retenció) esetén a szervezet képtelen teljesen kiüríteni a húgyhólyagot. A hólyag csak a vizelet egy részét üríti ki, így a benne maradó mennyiség panghat és fertőzötté válhat. Ha egyáltalán nem ürül vizelet, azonnal [sebészeti beavatkozás]? szükséges, mert a vizelet folyamatosan gyűlik a húgyhólyagban, ami rendkívül erős fájdalmat okoz.
Vizeletretenciót az ürítést akadályozó számos tényező okozhat. Elzáródás húgycsőszűkület, hólyagkő, vérrög vagy tumor miatt alakulhat ki.
Férfiakban a vizelet elakadását gyakran a prosztata megnagyobbodása okozza, sokkal ritkábban fitymaszűkület. Nőknél időnként előfordul, hogy a vizelet a megnagyobbodott méh által gyakorolt nyomás miatt akad el ([terhesség]? alatt, vagy mióma következtében).
A szklerózis multiplex és az idegrendszer más rendellenességei, valamint a húgyhólyagra ható gyógyszerek szintén kiválthatnak retenciót.
Kezelése:
A kezelés során katátert vezetnek be a húgycsőbe, és lecsapolják a felgyűlt vizeletet. Amennyiben ez nem lehetséges - például a megnagyobbodott prosztata miatt a húgycső teljesen összeszűkült - a katétert a [medencecsont]? felett, a hasfalon keresztül kell bevezetni a húgyhólyagba. Az esetek többségében a rendellenesség magától elmúlik. Előfordulhat azonban az is, hogy tartós hólyagkatétert kell behelyezni.