A sztafilokokkusz baktériumok az esetek többségében semmiféle problémát nem okoznak, az egészséges felnőttek mintegy 30 százalékának orrában és bőrfelszínén előfordulnak. A bőr sérülése esetén azonban fertőzést okozhatnak – gennyes sebet, tályogot idézve elő. Sztafilokokkusz-fertőzés gyakrabban fordul elő újszülötteknél, szoptató anyáknál, valamilyen bőrbetegségben szenvedőknél, frissen műtött betegeknél, az injekciós kábítószer-élvezőknél, a súlyos krónikus betegeknél. Ilyen fertőzést okozhatnak például a vénás katéterek, ha hosszabb ideig maradnak a testben, a véráramba kerülve bakteriémiát okozva. A posztoperatív sztafilokokkusz-fertőzések vagy a műtét után néhány nappal lépnek fel, vagy antibiotikumos kezelés esetén később is jelentkezhetnek.
A sztafilokokkusz gyakran okoz bőrfertőzéseket – amelyek egészen enyhe, de súlyos problémákat is okozhatnak – ilyenek például:
- szőrtüszőgyulladás,
- ótvar (impetigó), ami apró hólyagocskákat okoz, sárgás száraz savóval
- tályog, mely a bőr felszíne alatt keletkező fájdalmas, gennyes duzzanat
- sztafilokokkusz-cellulitisz a bőr alatt terjedő, fájdalommal és vörösséggel járó fertőzés, a nagy kiterjedésű hámlást okozó bőrfertőzés (toxikus epidermális nekrolízis).
A szülés után néhány héttel fellépő emlőgyulladás (masztitisz) kórokozója is gyakran a sztafilokokkusz, ami tályogokat is előidéz, belekerülve az anyatejbe, s így a csecsemőt is fertőzve.
A sztafilokokkusz okozhat magas lázzal, nehézlégzéssel járó tüdőgyulladást (pneumóniát).
Az enyhébb bőrfertőzéseket – szőrtüszőgyulladás, kis kiterjedésű ótvar – külsőleg kezelik, helyi hatású antibiotikumot tartalmazó kenőccsel. A súlyosabb bőrfertőzéseknél alkalmazzák az orális antibiotikumokat is. Nagyon súlyos fertőzéseknél közvetlenül a véráramba, intravénásan juttatják az antibiotikumot, ilyen esetek gyakran több hetes kezelést is szükségessé tesznek.
Komolyabb fertőzések esetén vér- vagy a fertőzött testnedv mintából mikrobiológiai vizsgálattal kitenyésztik a kórokozót, amelynek alapján kiválasztható a megfelelő antibiotikum, egyes törzsek ugyanis rezisztensek bizonyos antibiotikumokkal szemben.