A könny a szemet védi a külső behatásokkal illetve a kiszáradással szemben. A száraz szem a nem megfelelő mennyiségű vagy minőségű könny tünete.
Panaszok, tünetek:
- égő, viszkető, szúró fájdalom
- idegentest érzés (mintha homok lenne a szemben)
- fényérzékenység
- szem pirosodás
- időnként homályos látás, amely pislogásra javul
- fokozott könnyezés (reflexes könnytermelés, összetételében nem azonos minőségű a normál könnyel)
A könny 10-15 féle, különböző mirigyek által termelt anyagból tevődik össze. Pislogáskor ezek egyenletes eloszlását biztosítjuk. Az életkor előrehaladtával a mirigyek pusztulásnak indulnak, a könnyet alkotó elemek aránya felborul, a nedvesség nem tart ki a szokásos ideig (10-15 másodperc).
A szárazszeműséghez tartozó rizikófaktorok, amelyek növelik a panaszokat:
- túl hideg vagy meleg hőmérséklet
- poros, füstös, száraz levegő
- túlzott televízió és számítógép használat kevés pislogással
- ventillátorok, légkondicionálók túlzott használata
- fűszeres ételek fogyasztása
- bizonyos gyógyszerek hatása (pl. vérnyomáscsökkentők, hormonális készítmények, migrén elleni szerek, zöldhályog elleni szemcseppek, [fájdalomcsillapító]?k)
Kezelés:
Cél a beteg tüneteinek megszüntetése, és a könny pótlása.
Fontos a káros környezeti hatások megváltoztatása, lehetőség szerint minél több rizikófaktor kiiktatása. A szem nedvesen tartása műkönnyel lehetséges, de vannak gélek és kenőcsök is forgalomban erre a célra. Kiválasztás előtt forduljunk szakorvoshoz!
A terápiának mindig személyre szabottnak kell lennie. A dózis, használati gyakoriság tekintetében nagy egyéni különbségek is előfordulnak. Van aki csak naponta egyszer használ szemcseppet, van aki óránként.