latin: hyperpyrexia (hiperpirexia) = napszúrás;
A hőleadást segítő folyamatok nem megfelelő működése, vagy elégtelensége folytán alakul ki.
Panaszok és tünetek:
Hirtelen kialakuló állapot, fejfájással, szédüléssel és fáradtsággal kezdődhet. Az izzadás rendszerint csökkent, a bőr forró, kipirult és általában száraz. A légzés általában fokozódik, a pulzusszám gyorsan növekszik és a 160-180-at is elérheti, de a vérnyomás ritkán változik. Zavartság előzheti meg az öntudatlanságot vagy görcsöket. A hőmérséklet gyorsan emelkedik és akár a 40’C-ot is elérheti. A keringés összeomlása akár halált is okozhat. Hosszú időn keresztül fennálló, extrém hyperpyrexia után a túlélőkben nagy valószínűséggel kialakulhat agykárosodás.
Diagnózis és kórjóslat:
Elkülönítése más kórképektől (pl. élelmiszer, vegyi anyag vagy gyógyszer okozta mérgezésektől) nem okoz nehézséget. Akut fertőzés (pl. vírusos agyhártyagyulladás) lehetőségét ki kell zárni. Amennyiben a beteg bőre forró, száraz, kipirult, testhőmérséklete magasabb mint 40’C, pulzusa szapora, általában elég jel áll rendelkezésünkre, hogy a hőgutát diagnosztizáljuk.
A 41’C feletti maghőmérséklet rossz prognosztikus jel, már kicsivel magasabb hőmérséklet is gyakran halálhoz vezet. Az idős kor, leromlott állapot vagy alkoholizmus ugyancsak rontja a kórjóslatot.
Kezelés:
A hőguta sürgősségi beavatkozást igénylő állapot, ha nem történik azonnali kezelés, görcsök, halál vagy tartós agykárosodás, ill. veseelégtelenség lehet a következmény. A beteget el kell távolítani a melegből, kórházba szállításáig nedves takaróba kell csavarni, fokozni a párolgás okozta hőleadást. Ha a beteg fázni kezdene, a hűtést csökkenteni kell, mert a vacogás a maghőmérsékletet növeli.