A nyugtalan láb szindrómára (RLS - restless legs syndrome)
jellemző, hogy a beteg lábaiban, legtöbbször közvetlenül lefekvés után, kellemetlen, néha fájdalmas feszülést tapasztal, mely mozgatásra átmenetileg megszűnik. Súlyosabb esetekben a tünet akár napközben is jelentkezhet. A betegség eredete nem tisztázott, öröklött hajlam és a Parkinson-kórral való kapcsolata viszont valószínűsíthető.
◦Álmatlanság |
|
A RLS (restless leg syndroma) előfordulása az európai és észak-amerikai népesség körében 5-15 % között mozog. Az orvosi gyakorlatban ennél ritkábban találkoznak vele, aminek valószínűleg több oka is van.
A betegek egy része nem fordul orvoshoz - gyakran csak mellékesen említik meg-, mások nem kerülnek megfelelő szakemberhez, így elmarad a diagnózis felállítása.
A nyugtalan láb szindróma tünei
A 4 diagnosztikus alaptünet, melynek mind jelen kell lennie a diagnózishoz:
- A lábban tapasztalt kényelmetlen érzés, amely erős késztetést jelent a végtag mozgatására.
- A kényelmetlen érzés a mozgatás hatására átmenetileg enyhül.
- A tünetek nyugalmi állapotban – lefekvéskor, pihenéskor – fordulnak elő erőteljesebben.
- A tünetek a nap folyamán egyre erősödnek, este pedig a legrosszabbak
Az RLS kezelése
Amennyiben a RLS mögött valamilyen kiváltó betegség (pl. diabéteszes polineuropátia) ismert, ennek a megfelelő kezelése elengedhetetlen. Napjainkban a tünetek enyhítésére elsősorban a - Parkinson szindróma kezelésére bevált - dopa-agonistákat alkalmazzuk. Emellett hatékony lehet még a gabapentin, carbamazepin, esetleg clonazepam terápia is. Ezen kívül megpróbálható viselkedésterápia vagy stimuláció (vibrációs, elektromos) is, de ezen módszerek hatékonyságát még egyértelműen bizonyítani nem sikerült.