Latin kifejezése: Verruca vulgaris (verruka vulgarisz)
A szemölcs kis növedék a bőrön, szarutúltengés, amely bármely korban keletkezhet, de gyermekkorban ritkább, és idős korban gyakoribb. Könnyen szóródhat az egyik testtájról a másikra, de személyek között alacsony a fertőzőképessége.
A nemi szervek szemölcsei ezzel szemben fertőzőek.
A szemölcsöket a 70 féle humán papilloma (HPV) vírus valamelyike okozza, de javarészt ártalmatlanok, leggyakoribb formái nem rákosodnak el. A fertőzést követő lappangási idő akár 1-8 hónap is lehet.
Közönséges szemölcs
1. A közönséges szemölcsöt a HPV 1, 2, 4, 7 tipusa okozza, és jellemzően kézháton, ujjakon alakul ki. Nem fájdalmas, kivéve, ha a körömlemez alatt helyezkedik el, vagy megsérül és befertőződik. A talpon kialakult szemölcs járáskor igencsak fájdalmas, mivel a szemölcs kifelé nem tud nőni, így mélyre hatolva számos idegvégződést nyomhat.
2. Laposszemölcs: a HPV 3-as vírus okozza a fiatalkori laposszemölcsöt. Arcon vagy kézháton tűnnek fel a lapos, apró bőrszinű növedékek, melyek meglehetősen makacsak, ellenállóak a kezeléssel szemben.
3. Nemi szervek bőrén kialakuló szemölcs orvosi neve [condyloma acuminatum]?, magyarul hegyes függöly vagy kakastaréj. A HPV 6, 11, 16, 18 altipusai okozzák, Európában a leggyakoribb szexuális úton átvihető betegség. A vírus terjedése a sejtek között nem jár pusztulással, ezért az [immunredszer]? nem is érzékeli a kórokozó jelenlétét, és a tünetek (apró szemölcsök) is hónapokat várathatnak magukra. A szemölcsök fájdalmatlanok, esetleg enyhe viszketés tapasztalható az érintett területen. A szemölcsök jól kezelhetőek, de csak akkor, ha ez még idejében elkezdődik. A kezelés történhet fagyasztással, elektromos égetéssel vagy ecseteléssel, súlyosabb esetekben sebészeti úton távolítják el a bőrelváltozásokat, illetve szükség esetén immunerősítő gyógyszerek szedését is javasolják.
Már Magyarországon is van ellene oltóanyag, illetve óvszer használatával terjedése kivédhető!
4. Uszodaszemölcs (molluscum contagiosum): okozója a himlőt is okozó poxvírus. Félgömb-, vagy gyöngyszemszerű, inkább keményebb elváltozás, közepén gyakran apró, köldökszerű behúzódás látható. Általában csökkent ellenálló képességű kisgyermekek, vagy ekcémában szenvedők bőrén jelentkezik.
5. Fibroma (lógó szemölcs): elsősorban a nyak, dekoltázs, hónaljak területén előforduló, gyakran bőrszinű növedékek, melyek viszketőek lehetnek. Eltávolításuk javasolt, mert előfordul, hogy kocsonyájuk megcsavarodik, és az elváltozás ijesztő képet ölt: bevérzik, nagysága jelentősen megnő, és szinük vörös-lilássá változik.
A szemölcsök kezelésével párhuzamosan az egyén immunitását is tanácsos erősíteni gyógyszerrel, homeopátiás szerekkel, vagy vitaminok, sejtvédő nyomelemek, antioxidánsok szedésével.