A vény nélkül kapható altatók alkalmanként előforduló álmatlanság kezelésére alkalmasak, a krónikus alvászavarok enyhítésére nem elégségesek. Az ilyen szereket se szedjük tovább egy 7–10 napnál, ha nem szűnnek meg a panaszok, orvoshoz kell fordulni. Nálunk a vény nélkül kapható altatók-nyugtatók többnyire gyógynövény (macskagyökér, komló, citromfű) kivonatok, ill. azok valamilyen keveréke. Más országokban az antihisztamint tartalmazó altatószerek sem vénykötelesek. Ezek a szerek is okoznak kábaságot, csökkent éberséget, bár nem mindenkinél. Az altatókat – a gyógynövénytartalmúakat is beleértve – nem szabad alkohollal vagy más nyugtatókkal együtt szedni. A nyugtató, altató hatású szerek egyes embereknél pont az ellenkező hatást fejtik ki, ez leggyakrabban időseknél, gyermekeknél, ill. agykárosodottaknál figyelhető meg.
Ilyen szerek:
• Valeriana composita drazsé (extractum Valerianae siccum = szárított macskagyökér-kivonat). A vegetatív idegrendszeri és ideges panaszokat, továbbá idegességen alapuló elalvászavart is jól szüntet.
• Sedacur forte drazsé (macskagyökér, citromfű és komló virágzat kivonata). Átmeneti, enyhe ideges feszültség és átmeneti elalvási nehézségek enyhítésére.
• Hova filmtabletta (szárított komló kivonat,szárított macskagyökér). Alkalmazása javasolt túlhajszoltságból, stressz hatásokból fakadó vagy egyéb ideges eredetű elalvási és átalvási nehézségek, nyugtalanság, feszültség, idegesség, szorongás esetén.