Fekély
latinul: ulcus (ulkusz)
Fekély ott keletkezik, ahol a bőr felszínén vagy a belső szervek (bél vagy légutak) nyálkahártyáján szövethiány alakul ki. Minthogy gyakran az alatta levő szövet is elvész, a károsodott terület úgy néz ki, mintha kilyukadt volna, mintha késsel vágták volna ki.
A test sok részén képződhetnek fekélyek. A bőrön előfordul felfekvés miatti fekély, amely a bőr tartós, erős nyomása következtében jelenik meg, s néha a rossz vérkeringéssel van kapcsolatban. Bizonyos bőrrákok központi részén is fekély fejlődik ki, mint az alapsejtes rák esetén megfigyelhető.
Visszeres fekélyek a boka körül támad, ha a láb bőréből nem megfelelően vezetődik el a visszeres vér. A szem szaruhártyája szintén kifekélyesedhet, s ennek látásromlás a következménye. A szájban kis, fehér színű (aftás) fekélyek alakulhatnak ki a rossz fogak, a nem megfelelő szájhigiénia, a túlzott alkoholfogyasztás vagy a dohányzás hatására. Az emésztéssel kapcsolatos fekélyek a tápcsatorna felső szakaszára jellemzők, s rendszerint azért fejlődnek ki, mert a [Helicobacter pylori]? nevű baktérium meggyengíti és károsítja a gyomor vagy a nyombél falát védő nyálkabélést, ekképp emésztőnedvek férnek hozzá e két szerv falának szöveteihez. Számos fekély jelenhet meg a vastagbélben és a végbélben is fekélyes vastagbélgyulladás fennállásakor.
Fekélyes láb