A páfrányfenyők (Ginkgoaceae) családjába tartozó, lombhullató, kétlaki fa.
A ginkgo az egyik leghosszabb életű fa: ezer évnél idősebb példányok is ismeretesek, s ráadásul nagyon ősi faj is, egyszikű. Mintegy 200 millió évvel ezelőtt a földtörténeti őskorban fejlődhetett ki.
A ginkgonak a levelét használják gyógyászati célokra. Levele tavasztól őszig szedhető.
A ginkgolevelek flavonoidokat és terpenoidokat tartalmaznak. A fő flavonoid összetevő a kvercetin és a kempferol. A terpenoidokat a ginkgolidok (diterpén laktonok) (A, B, C és J) és a bilobalidok (szeszkviterpén) képviselik.
A levélben található még ginkgolsav is, amelynek allergizáló és toxikus hatásai is lehetnek, ezért nem ajánlott teát főzni belőle. A ginkgolsavat a levélből készült kivonat már nem tartalmazza.
Mire jó?
Sokan alkalmazzák agyi vérellátási zavar, öntudatzavar, szédülés, emlékezetzavarok, csökkenő figyelem, szellemi teljesítőképesség gyengülése, fülzúgás, illetve hallásgyengülés gyógyítására. A ginkgo levelei jótékonyan hatnak a visszértágulatra, az aranyérre és a lábfekélyre. Hatásos enyhe és közepes depresszió kezelésére, impotencia és Alzheimer-kór ellen.
A vizsgálatok kimutatták, hogy a ginkgo a flavonoidok hatása miatt jó értágító, így biztosítják a bőr és az izmok jó vérellátását, és fokozzák az anyagcserét. Kiváló antioxidáns tulajdonságú. A kivonat javítja a szellemi teljesítőképességet és koncentráló készséget.
Előszeretettel használják az öregkori elbutulás (demencia) ellen is. A ginkgofát a hagyományos kínai orvoslás és a népi gyógyászat ősidők óta használja. A ginkgo áltermését, "gyümölcsét" a kínaiak csemegeként is fogyasztják.
Betegségek, melyek ellen a ginkgo hatékony segítséget nyújt:
- Érelmeszesedés
- Szervátültetést követő időszak
- Hasmenés
- Gyomorproblémák
- Szív és érrendszeri problémák
- Szédülés
- Légzőszervi panaszok