Akkor fordul elő, ha egy megrepedt artériából a kiömlő vér az agyat védő agyhártya három rétege közé kerül (nem azonos az agyvérzéssel). Rendszerint egy megrepedt aneurizma okozza. Ha az aneurizmában a vérnyomás túlságosan megemelkedik, megrepeszti az érfalat, és a vér elönti a környező szövetállományt. Az agyhártya középső és külső rétege közé is kerülhet vér.
A koponyaűri vérzés tünetei:
Hírtelen fellépő, és rendkívül heves fejfájás. Egyesek hánynak is, vagy nyakmerevséget tapasztalnak. A beteget ezen tünetek jelentkezése esetén azonnal orvosi ellátásban kell részesíteni.
A koponyaűri vérzés kimutatása:
A koponyaűri vérzés diagnosztizálásához gerinccsapolást végeznek, amelynek során mintát vesznek az agygerincvelői folyadákból. A megrepedt ér helyének pontos megállapítására MR vizsgálatot, valamint érfestést végeznek.
A koponyaűri vérzés kezelése:
A kezelés során a cél a megrepedt aneurizma műtéti lefogása (klipszelése), valamint a környező véredényekben kialakuló, az agy oxigénellátását fenyegető érgörcsök megelőzése. Az aneurizmaműtétre rendszerint az idegsebészeten kerül sor.
A nimodipin nevű hatóanyag az érgörcsök megelőzésére szolgál. A kezelés a vérzést követő mintegy három héten át tart. Ennyi idő után már nem áll fenn az érgörcs kialakulásának kockázata.