Már 2260 szócikk közül válogathatsz.

A Patikapédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető webes gyógyszerészeti- és orvosi tudástár. Legyél Te is a Patikapédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!


A kortizolt stressz hormonnak is nevezik. Ez egy szteroid hormon, amit a szervezet a mellékvesékből bocsájt ki fokozottan stressz esetén.


A stressz számos formája lehet: betegség, sebészeti beavatkozás, nagy hőmérsékletingadozás, pszichikai behatások.


A hormon azonban nagyon fontos a szervezetben. Szerepe van a vérnyomás megtartásában, vagy a szervezet fehérjék, cukrok, zsírok, felhasználásának regulációjánál.
Túlzott kibocsájtás, vagy túl kevés kortizol estén betegségek alakulhatnak ki. Magas kortizol szint Cushing szindrómához, az alacsony pedig Addison kórhoz vezethet.


A kortizol hatása, működése:
A kortizol, kibocsájtáskor az izomban található fehérjéket elkezdi lebontani és aminosavakat szabadít fel ezáltal. Az aminosavak a májba kerülnek, ahol [glukóz]?zá alakulnak és a szervezet ezt energiaforrásként használja fel. Ugyanabban az időben a szervezet többi szövete a hormon hatására csökkenti a glukóz felhasználását, mint energiaforrást. A kortizol szintén megemeli a zsírsavak kibocsájtását a zsírsejtekből, amit az izmok használnak fel, mint energiaforrást.
Ezek az energia átirányító folyamatok felkészítik az ember szervezetét, hogy kezelni tudja a stresszes állapotokat.
 


A szócikkhez társított címkék:
aminosav , glukóz , hormon , stressz
Hirdetés







Médiapédia Netpédia Biciklopédia Jógapédia Szépségpédia Mammutmail Webfazék
marketing és média tudástár internetes tudástár kerékpáros tudástár jóga gyakorlatok, tudástár szépség, divat, smink

nagy fájlok küldése

online receptek

A Patikapédián olvasható cikkek orvos moderátor jóváhagyása után jelennek meg,
de nem helyettesítik az orvosával, gyógyszerészével történő személyes konzultációt!