A szemben ritkán fordul elő daganat, ám jelentősége annál nagyobb, hiszen a látást veszélyezteti.
A szemben megjelenő daganatok lehetnek elsődlegesek és másodlagosak.
Az elsődlegesek a szem szöveteiből indulnak ki, és képezhetnek áttétet a szervezet többi részébe (pl. máj, tüdő, bőr). Rosszindulatú daganatok közül felnőttkorban a [melanoma]? a leggyakoribb, ami a szem pigmentált sejtjeiből indul ki. Döntő többségben az érhártyából fejlődik ki, de a [sugártest]?ből és a szivárványhártyából is kiindulhat.
Másodlagos daganat esetén a szervezet más részén kifejlődött daganat áttéte jelentkezik a szemben. Leggyakrabban az emlő, a tüdő és a prosztata daganatai adnak áttétet, és jellemzően "csak" az egyik szemet érinti.
Tünetek:
Jellegzetes tüneteket maga a tumor (ami szabadszemmel is jól látható sötétbarna, egyenetlen felszínű elváltozás) és az azt kísérő ideghártyaleválás okoz: torzlátás, látótérkiesés, úszkáló homályok észlelése, látásélesség csökkenése.
Ezek a tünetek más szemészeti betegséget is feltételezhetnek, tehát nem kell feltétlenül melanomára gondolni ilyen panaszok esetén, de mindenképpen szükséges szemészeti vizsgálat a daganat kizárása érdekében!
A szemben kialakult melanoma szemészeti vizsgálat során könnyen felismerhető.
Amennyiben daganatra gyanús elváltozást észlel az orvos, a rutinvizsgálaton (látásélesség, látótér vizsgálat, [szemnyomás]? mérés) túl további vizsgálatok szükségesek: [ultrahang]?, [érfestés]?, [CT]? vizsgálat.
Kezelés
Tekintve, hogy a látás szervéről van szó, mindenképpen törekedni kell a szemgolyó megtartására, tehát a nem sebészi beavatkozások jelentősége itt nagyobb, mint más daganatok esetében. [Lézer]?- vagy sugárterápia jöhet szóba, illetve idejében észrevett és felismert daganat esetében a tumor kimetszése lehet a megfelelő eljárás. Végső esetben kerül sor a szemgolyó sebészeti úton történő eltávolítására, ekkor üvegszem behelyezésével korrigálják a kialakult esztétikai problémát.